Přeskočit na obsah

Koalice hledá cestu, aby rebelové hlasovali o poplatcích s vládou

Koalice začala asi hledat cestu k tomu, aby při rozhodování o rušení poplatků ve zdravotnictví hlasovali všichni její zákonodárci stejně. Někteří koaliční rebelové totiž přispěli k tomu, aby se sněmovna dál zabývala návrhem opoziční ČSSD o zrušení plateb pro děti do 18 let, starobní důchodce a lidi s příjmem pod dvojnásobek životního minima. Poslanec Boris Šťastný (ODS) proto předloží úspornější pozměňovací návrh, na kterém se trojkoalice už shodla a k jehož podpoře se zavázala.

Zdravotní expert ODS Šťastný ČTK řekl, že příští týden na jednání sněmovního zdravotního výboru předloží komplexní pozměňovací návrh, který novelu z dílny ČSSD pozmění v duchu červnové koaliční dohody. Předsedové ODS, KDU-ČSL a zelených se tehdy dohodli na tom, že osvobodí od poplatků děti do šesti let. Děti do 15 let by zas měly mít nižší limit na výdaje. Místo 5000 by to měly být jen 3000.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) dosud počítal s tím, že poplatky pro děti do šesti let zruší v rámci chystaných změn v systému zdravotního pojištění. Podle lidovce Ludvíka Hovorky ale je tato "velká novela" špatná. "Je tam tolik problémů, že ten návrh nemůže být v dohledné době projednán," řekl. Hovorka dnes pomohl opozici v prvním čtení prosadit její verzi rušení poplatků. Zdůvodnil to mimo jiné právě tím, že vláda spojila omezení poplatků s razantními změnami ve zdravotním pojištění, které jsou pro něj nepřijatelné.

Šťastný chce oddělit koaliční návrh na zrušení poplatků u dětí od Julínkovy novely a dát ho do hry již při projednávání návrhu ČSSD. Všichni vládní poslanci by pak měli hlasovat pro koaliční dohodu a přestat pomáhat opozici, míní. Lídři ODS, KDU-ČSL i zelených se totiž v červnu zavázali, že koaliční poslanci nepodpoří ani nepředloží žádnou jinou úpravu poplatků, než tu, na které se vládní strany dohodly.

Kromě zrušení poplatků u dětí do šesti let a snížení limitu u dětí do 15 let navrhne Šťastný zdravotnímu výboru i další dvě změny, na kterých se koalice v červnu shodla. Zdravotním pojišťovnám by měly umožnit pokutovat zdravotnická zařízení, která vyberou poplatek v rozporu se zákonem. Nemocnicím, které při výběru poplatků opakovaně porušují zákon, by pojišťovny mohly vypovědět smlouvu.

ČSSD navrhovala původně zrušení všech poplatků, ale neuspěla. Přišla tedy hned s návrhem na osvobození důchodců, dětí a lidí s nízkým příjmem. Opozičnímu návrhu pomohli do další fáze projednávání i někteří poslanci z vládních stran - kromě Hovorky také Olga Zubová ze Strany zelených a poslanec ODS Juraj Raninec, který nedávno opustil klub své strany.

Poplatky od letoška zavedla vládní reforma veřejných financí. Za návštěvu u lékaře a položku na receptu se platí 30 korun, 60 korun za den v nemocnici či 90 korun za pohotovost. Pokud lidé na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v roce přes 5000 korun, částku nad tento limit jim zdravotní pojišťovna vrátí. Za prvních šest letošních měsíců se na poplatcích vybralo 2,6 miliardy.

Pro vybrané skupiny zákonodárci už poplatky zrušili. Již pár týdnů se nemusí platit za pobyt novorozenců v porodnici. Hradit je nemusí ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…