Přeskočit na obsah

Koalice všech proti nové nemocnici

Krajské volby zásadně mění politiku Zlínského kraje. Memorandum o budoucí koalici ve Zlínském kraji podepsali vítězné hnutí ANO s Piráty, ODS a ČSSD. Dohromady tyto strany mají v zastupitelstvu 24 ze 45 křesel. Kdo by se divil, co mohou mít tyto strany společného, nebyl v posledních letech ve Zlínském kraji. Z celostátního pohledu ideologicky nesourodá směsice politických stran má jasný společný cíl: Zastavit projekt nové nemocnice ve Zlíně.

Projekt vybudování zcela nového nemocničního areálu na zelené louce silně prosazoval hejtman Jiří Čunek. Jeho KDU‑ČSL skončila v krajských volbách druhá těsně za ANO.

Debata o tom, zda postavit pro Krajskou nemocnici T. Bati ve Zlíně nový nemocniční areál, nebo rekonstruovat stávající, ovládla politickou debatu v kraji v posledních letech a stala se ústředním motivem krajských voleb. Vítězné ANO sice bylo s KDU‑ČSL v předchozím volebním období v koalici, na tématu nové nemocnice se tyto strany ale neshodly.

„Chceme zastavit projekt nové nemocnice. Máme pro to jasné argumenty, které jsme vysvětlili v kampani i teď kolegům,“ řekl podle iDnes po povolebních jednáních pravděpodobný budoucí hejtman Radim Holiš (ANO).

Na tom našel shodu s Piráty. „Stěžejní je zastavení projektu výstavby nové nemocnice minimálně do doby vytvoření expertního posudku na tento miliardový projekt,“ uvedli Piráti.

Také lídryně ČSSD Olga Sehnalová uvedla: „Bylo to zásadní v našem programu. Chceme zastavení tohoto projektu a okamžité zahájení prací na modernizaci krajské Baťovy nemocnice ve stávajícím areálu. V tom souzním s panem budoucím hejtmanem Holišem,“ citoval iDnes Sehnalovou.

V opozici ve Zlínském kraji podle aktuálního průběhu jednání zůstane kromě KDU‑ČSL také STAN a jeho šest zastupitelů.

Pro Jiřího Čunka byly volby, ač získal stejný počet zastupitelů jako vítězné ANO, velkou prohrou. „Jsem velmi nespokojen s výsledkem. Myslel jsem, že vyhrajeme. Je vidět, že Zlíňané o novou nemocnici nestojí,“ komentoval výsledek voleb hejtman. „Jsem člověk, který jde za cílem a ten cíl tady je pro mnohé příliš velký. Fakt je, že nemocnice za osm miliard je pro lidi něco nepředstavitelného, říkají si, že oni si to nemohou dovolit. Chápu, že nerozumějí penězům, byť tvrdí, že ano,“ dodal Jiří Čunek. Za svou chybu Čunek považuje to, že nedokázal lidem vysvětlit, že novostavba je racionální rozhodnutí.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené