Koho a proč by měli zdravotníci volit?
ODS: Chceme smluvní platy i ve státních nemocnicích
1. Cílem reformy, kterou připravujeme a jež je součástí našeho volebního programu, je stabilizace celého systému. Říkáme, co dosud žádný z politických subjektů neřekl - chceme ve zdravotnictví ukotvit takový základ, který se nebude měnit po každých volbách. Jsme připraveni nabídnout povolební dohodu o reformě systému veřejného zdravotního pojištění. Podporujeme jeho zachování spolu s nastavením motivace pacientů.
2. Součástí volebního programu žádné strany není konkrétní odměňování kterékoliv profese. Já znovu říkám, že abychom byli schopni lépe odměňovat zdravotníky, je zapotřebí finanční stabilita zdravotnictví. A aby jí bylo možno dosáhnout, musí dojít ke změnám, o nichž jsem hovořil - tedy především ke změně zdravotního pojištění. Zatím jsou zdravotníci ve státní sféře odměňováni stejným způsobem jako ostatní pracovníci ve státech řízených organizacích. Pokud se podaří provést reformu zdravotnictví, budeme moci u zdravotníků opustit rozpočtovou sféru a přistoupit na platy smluvní. U soukromých lékařů bych ještě chtěl dodat, že do budoucna budeme prosazovat bezproblémové možnosti převodu a dědění lékařských praxí.
Odpovídá MUDr. Boris Šťastný,
poslanec a člen výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny
---
ČSSD: Přetěžování zdravotníků zastavíme
1. Česká strana sociálně demokratická si dlouhodobě uvědomuje nenahraditelnou roli lékařů a zdravotnického personálu. Plně si uvědomujeme, že čelíme stále se prohlubující personální krizi českého zdravotnictví, jejímž jediným řešením je růst platů pracovníků, tedy lékařů i sester. Chceme vyjednávat se zdravotnickými odbory o růstu platů a jejich nové legislativní kodifikaci. Plánujeme i navýšení ceny práce lékařů a sester a nový spravedlivější způsob úhrad od pojišťoven. Jsme si samozřejmě vědomi, že toto vyjednávání bude komplikováno současnou hospodářskou krizí, která se zdravotnictví také dotkla, stejně jako všech odvětví. Nicméně ČSSD považuje zdravotnictví za jednu ze svých priorit a podle toho bude i jednat.
2. Jsme si vědomi, že personální krize ve zdravotnictví se stává limitem existence řady nemocnic i ordinací, čímž je přímo ohrožena nejen dostupnost, ale i kvalita zdravotní péče. Ale nejde jen o platy a odměňování. Je současně nezbytné začít systémově řešit organizaci práce v nemocnicích tak, aby klesalo přetěžování personálu a systematicky se řešila prevence syndromu vyhoření. ČSSD chce tedy celkově zvýšit platovou úroveň zdravotníků.
Odpovídá MUDr. David Rath,
poslanec a předseda výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny
---
KDU-ČSL: Chceme navýšit platbu za státní pojištěnce
1. Chceme navýšit platby státu za státní pojištěnce a zvýšit stropy u zdravotního pojištění tak, aby bylo ve zdravotnictví více peněz na odměňování zdravotnických pracovníků. Ti získají jistotu, že se sníží plýtvání s finančními prostředky na zdravotní péči, protože zavedeme důslednou kontrolu nad hospodařením zdravotních pojišťoven. Chceme zastavit trend snižování množství peněz na poskytování péče a provedeme to ihned po volbách.
2. Podpoříme zavedení standardů péče a úhrad, aby zdravotníci věděli, na jaké prostředky mají za poskytnutou péči nárok. Tak se zvýší motivace i produktivita v českém zdravotnictví.
Odpovídá Ing. Jiří Carbol,
poslanec Poslanecké sněmovny
---
TOP 09: Zdravotnictví musí být dostupné všem potřebným
1. TOP 09 je stranou, která se svým konzervativním zaměřením pohybuje blíže středu politického spektra a netrpí ideologickou zátěží spojenou s absolutním ideálem volného trhu nebo všeobjímajícího státního sektoru. Oba tyto směry mají totiž v jednotlivých problémových oblastech zdravotnictví své různé praktické výhody i nedostatky a vyžadují proto trpělivé hledání kompromisů mezi nimi. Takovýto přístup dovoluje nejen lépe nastavit efektivní chování jednotlivých aktérů a institucí, ale zároveň i účinně hledat shodu, jíž velké strany v posledním desetiletí nebyly schopny dosahovat. Není pochyb, že zdravotnictví musí vycházet z evropských ideálů a být dostupné všem potřebným.
2. TOP 09 má ve svém programu explicitně napsáno: "... chceme ukončit stav, kdy opakující se chronické problémy s financováním českého zdravotnictví dopadají především na lékaře a odborný zdravotnický personál v podobě nízkých mezd za často špičkovou práci." Mzdové posílení zdravotníků, jež zajistila minulá a současná vláda, bude mít své dopady i v příštím roce, takže pokud by byl zachován navzdory hospodářské krizi alespoň minimální růst financí v systému, rostly by mzdy ve státním sektoru o čtyři až šest procent. Bude-li se krize prohlubovat, bude se naopak muset uskrovnit i celé zdravotnictví. Pokud by to skutečně hrozilo, je klíčovou prioritou rozprostřít zátěž férově a rovnoměrně na všechny aktéry systému, včetně zbrzdění rozvoje, snížení komfortu pro pacienty a zmrazení mezd zdravotníků.
Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
lídr volební kandidátky TOP 09 za Královéhradecký kraj
---
Zelení: Nechceme lékařům zmrazit příjmy tabulkovými platy
1. Celý systém zdravotnictví by měl dostávat více prostředků, proto budeme prosazovat navýšení plateb za státní pojištěnce pojišťovnám. Znamená to více prostředků v systému, z něhož se například čerpají prostředky na zvýšení platů zdravotníkům. Dlouhodobým problémem českého zdravotnictví je potřeba spravedlivějšího odměňování lékařů. Vzdělanější a výkonnější lékaři poskytující kvalitní péči by měli dostávat od pojišťovny více. Včasnost plateb by měla být samozřejmostí. Pokud se lékař vzdělává, rozšiřuje přístrojové vybavení, poskytuje objednání mobilem či možnost konzultací 24 hodin denně, měla by na to pojišťovna reagovat finančními bonusy. Na druhé straně by lékaři neměli být v "područí" pojišťovny. Zdravotní pojišťovny by v žádném případě neměly vlastnit zdravotnické zařízení či poskytovat zdravotní služby. Pokud poskytovatel zdravotní péče rozšíří spektrum služeb nad rámec těch hrazených, pacienti by měli mít možnost hradit tuto nadstandardní péči, ale až po vypracování a publikování standardů péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
2. Na řízení zdravotnictví a péči o zdravotníky by se měly větší měrou podílet kraje. Platy zdravotníků některých krajských nemocnic v porovnání s ostatními jsou často daleko nižší. Pochopitelně tuto změnu nelze uskutečnit ze dne na den, musí se připravit a zakotvit legislativně. Strana zelených usiluje o rozvoj sítě neziskových nonprofitních zdravotnických zařízeních v krajích, kde by se odměny personálu odvíjely od jejich skutečně odvedené práce a nebyly zmrazeny pouze tabulkovými platy.
Odpovídá MUDr. Džamila Stehlíková,
členka předsednictva Strany zelených
---
KSČM: Systém získávání kreditů je nepřijatelný
1. V našem programu máme připravena opatření na zlepšení systému vzdělávání lékařů (atestace) i zajištění povinného průběžného doškolování, postgraduálního studia a stáží. Povinnost vzdělávání by neměla být pouze věcí zaměstnance, ale musí být v zájmu zaměstnavatele vytvořit k němu časové a finanční podmínky. Za naprosto nepřijatelný považujeme v tuto chvíli současný systém získávaní kreditů při vzdělávání zdravotních sester. Je nezbytně nutné zavést financování vzdělávání zdravotníků ze zdrojů zaměstnavatelů, zdravotních pojišťoven a státu (ministerstva zdravotnictví).
2. Odměňování zdravotníků je také odvislé od celkové situace v oblasti financování zdravotnictví. Za poslední tři roky však kleslo procento HDP vkládané do zdravotnictví hluboko pod průměr EU. Zároveň byly zmrazeny i tak nízké platby za tzv. státní pojištěnce a zastropováno pojistné na zdravotní pojištění vysokopříjmových občanů. Tím byl velmi významně narušen princip solidarity a sníženy příjmy celého systému o miliardy korun. Dalším problémem pak je nevyhovující systém úhrad a seznam výkonů, tady je nutná novelizace. V poslední době se do tíživé situace dostávají i kraje, které částečně platí tzv. regulační poplatky. V našem programuje tato otázka řešena úplným zrušením poplatků. Dostatek finančních prostředků v systému pak umožní spravedlivé odměňování lékařů i středního zdravotnického personálu.
Odpovídá Mgr. Soňa Marková,
poslankyně a stínová ministryně KSČM pro resort zdravotnictví
Zdroj: Medical Tribune