Přeskočit na obsah

Koho nasadí na nemocné?

Firmy mají problém. S nemocnými. Zatímco dosud totiž platí nemocenskou pouze stát, od prvního ledna budou náhradu mzdy za první dva týdny nemoci platit zaměstnancům jejich zaměstnavatelé. Firmy proto zvažují, zda si najmou kontrolory, kteří budou nemocné navštěvovat a sledovat, zda dodržují léčebný režim. Změna plateb vyplývá z novely zákona o nemocenské. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce firmy donutit, aby se víc zajímaly o pracovní neschopnost svých lidí. Zaměstnavatelé si ale stěžují, že jim naroste administrativa. Někteří nevylučují, že na její zvládnutí budou muset nabrat či vyčlenit nové pracovníky.

"Co se vládě nehodí, nasype na podnikatele," sdělil generální ředitel firmy Stomix Žulová na Jesenicku Bořivoj Minář. Firma podle něj nebude přijímat žádného kontrolora. "My jsme s nezaměstnaností pod celostátním průměrem. Nemám obavu, že lidé začnou v souvislosti se změnou nemocenských hromadně utíkat do nemoci," uvedl Minář. Firmám přibudou starosti s administrativou. "Bude to náročné, protože u nás v textilním průmyslu je obecně vyšší nemocnost. Přes tuto skutečnost nepředpokládáme další růst nemocnosti, a proto jsme ani neřešili otázku kontroly nemocných," uvedl Milivoj Žák, mluvčí firmy OP Prostějov, která je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji.

Naopak další z rozhodujících zaměstnavatelů regionu, firma Siemens Mohelnice, o kontrolách uvažuje. "Definitivní systém ještě není stanoven. Předpokládáme, že se kontrolám nemocných budou věnovat pověření zaměstnanci firmy," sdělil mluvčí firmy Siemens Jan Kopecký. S kontrolou zaměstnanců budou firmám dál pomáhat i úřady. "Zaměstnavatel bude moci o kontrolu požádat i okresní správu sociálního zabezpečení," tvrdí mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buráňová. Možnosti požádat o kontroly státní úředníky chce využít přerovská chemička Precheza.

"Určitě nebudeme vytvářet žádnou kontrolní skupinu, která bude objíždět nemocné. O vlastním sledování nebo najímané firmě bychom uvažovali, pokud by výrazně vzrostla nemocnost," sdělil personální ředitel Prechezy Tomáš Světnický.

Ministerstvo slibuje, že se zaměstnavatelům nová praxe neprodraží. Budou totiž na nemocenském pojištění odvádět místo 3,3 procenta o procento míň. To však podle firem nestačí. "Snížení odvodů za sociální pojištění o jedno procento rozhodně nepokryje zvýšené náklady firmy na náhrady mezd po dobu pracovní neschopnosti," uvedl mluvčí OP Prostějov Milivoj Žák.

Cílem novely je podle ministra Petra Nečase více zainteresovat zaměstnavatele na vývoji krátkodobé nemocnosti personálu, a tím ji srazit na minimum. Někteří manažeři si to ale nemyslí. "Většina zaměstnanců bude nemocnost řešit ještě ve větší míře dovolenou, aby nezatěžovali zaměstnavatele, a potom jim bude dovolená chybět na relaxaci. Nebo také budou nemoci víc přecházet, což může nemocnost v konečném důsledku paradoxně zhoršit," uvedl šéf Stomixu Bořivoj Minář.

Zákon upravil nemocenské letos. Za první tři dny nemoci lidé nedostávali nic. Krátkodobá nemocnost tak rázem klesla skoro o třetinu. Ústavní soud pak ale zákon zamítl a lidé začali od července dostávat za první tři dny nemoci šedesát procent mzdy. Nemocnost tehdy zase výrazně narostla. Od ledna 2009 nedostanou lidé od státu prvních 14 dní nic. Zaplatí to firmy.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…