Přeskočit na obsah

Kolik stát vydělá na lécích?

Lidé za ceny léků považují vždy doplatky. Jinými slovy, pokud doplácí za léky 100 korun, pak tuto stokorunu považují za cenu léku. Léky mohou být buď plně nebo částečně hrazené.

První výpočet: plně hrazené léky

Daň klesá z patnácti na 10 %. Prodejní cena zůstává stejná, obchodní přirážka distributora a lékárny klesne o 1,18 Kč. Cena v lékárně se sníží z původní stokoruny na 95,65 Kč. Jelikož jde o lék, který je plně hrazený, úhrada pokryje opět celou cenu v lékárně. Pacient tedy nedoplácí znovu nic.

 

Co vlastně změnilo v případě plně hrazeného léku?

  1. Stát si vzal méně peněz na DPH (z 9,52 Kč na 6,35 Kč).
  2. Zároveň snížila obchodní přirážka velkodistributora a lékárny.
  3. Klesla také úhrada.

Podtrženo a sečteno, znamená to, že snížením DPH ulevil stát pouze zdravotním pojišťovnám, které hradí léky ze zdravotního pojištění, které platíme my všichni. Pokud by se měl dopad snížení DPH projevit skutečně na pacienty, tak by se v tomto případě mělo snížit zdravotní pojištění.

To je virtuální úvaha. Zdravotní pojišťovny (především VZP) mají dost problémů mít na konci roku vyrovnané finance, takže snížení DPH jim lehce uleví, aby to tentokrát zvládly.

 

Druhý výpočet: částečně hrazené léky

Jde o přípravky, na něž musí pacienti doplácet. Je zřejmé, že tento příklad je četnější. Většina léků je s doplatkem. Jak ukážeme v jiném textu, doplatky přitom od roku 2007 reálně rostou.

 

Původně pacient doplácel 10 Kč, úhrada ze zdravotního pojištění činila 100 Kč. Co se tedy změní po snížení DPH v případě částečně hrazeného léku?

  1. Prodejní cena zůstala stejná (výrobcům tedy změna DPH nepomůže ani o korunu)
  2. Obchodní přirážka opět lehce klesá (z 29,71 na 28,42 Kč)
  3. Stát dostane méně z výnosu daně z přidané hodnoty
  4. Cena v lékárně klesne ze 110 Kč na 105,22 Kč
  5. Úhrada ze zdravotního pojištění klesne také, z původních 100 na 95,65 Kč
  6. Doplatek pacienta se sníží o 43 haléřů

Takže si to můžeme shrnout ještě jednou: nejvíce ušetří zdravotní pojišťovny (4,35 Kč). Výrobci léků změnu DPH nepocítí vůbec, pacienti ušetří 46 haléřů na stokorunovém léku, tedy desetkrát méně než zdravotní pojišťovny. Jak známo, jelikož nepoužíváme haléře a zaokrouhlujeme směrem dolů, 43 haléřů je v realitě nula.

Opět tedy dojde především k tomu, že stát si vezme z jedné kapsy (DPH) a dá do druhé (do kapsy, ze které se platí deficitní hospodaření zdravotních pojišťoven). Pacienti ušetří minimum peněz. Až u léků, které jsou prakticky bez hrazení, lze říct, že pacienti mohou ušetřit.

tisková zpráva ČAFF

Zdroj: ČAFF

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…