Přeskočit na obsah

Komise nedoporučí přijetí zákona, rozhodnout musí vedení KDU-ČSL

O tom, zda KDU-ČSL podpoří ve čtvrtek ve vládě novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, bude muset rozhodnout vedení strany. Komise lidoveckých expertů na zdravotnictví nenašla shodu s vedením ministerstva, jak upravit sporné paragrafy, které vymezí rozsah zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění. Shoda byla jen v tom, že si pacienti budou moci připlatit na nadstandard, jako je lepší pokoj či operace od přednosty kliniky.

"Jednání proběhlo s ne úplně úspěšným výsledkem, ne ve všem jsme se shodli. Máme stále problém se stanovením úhradových standardů. Nepovažujeme definici v zákoně za dostatečnou," řekl po třech hodinách jednání komise a dalších téměř dvou hodinách jednání s náměstky ministra zdravotnictví předseda lidovecké komise Jiří Carbol.

Podle návrhu komise by v zákoně měl být zachován současný standard - pacienti by měli vše bezplatně z pojištění a v zákoně by bylo přesně vyjmenováno, na co se připlácí. Vymezení standardu by se odložilo zhruba o půl roku, aby by se na nich shodli odborníci. "Usnesení odborné komise je, že pokud nebudou vypořádány všechny tyto záležitosti, nedoporučujeme, aby se ve vládě novela projednávala," shrnul Carbol.

Náměstek ministra Marek Šnajdr na lidovecký návrh reagoval slovy, že pokud by do zákona zapracovalo ministerstvo jen to, na čem se dnes komise shodla, nebyl by to zákon o ochraně pojištěnců, ale o tom, na co je možné si připlácet. Na to podle něj nemůže ministerstvo přistoupit.

Stávající zákon o zdravotním pojištění nedává podle Šnajdra garance, do kdy má pacient právo na to, aby byl operován. Lidovci dnes souhlasili s tím, aby vznikly čekací listiny na operace, takže každý bude vědět, kdy se dostane na řadu a nikdo ho nebude moci předběhnout.

Ministerstvo trvá na tom, že v zákoně má zůstat obecné ustanovení a tisíce standardů se mají vytvořit postupně. "Přidáme větu, že ustanovení o standardech a nadstandardech začne platit, až odborníci standardy zveřejní. KDU-ČSL to nechce řešit tak, že až budou standardy vypracovány, máme změnit zákon," popsal rozpor náměstek.

K vyhlídkám novely ve vládě náměstek uvedl, že podobně jako u minulého jednání, které bylo přerušeno koaličním jednáním předsedů, bude muset i nyní vláda udělat politický kompromis. "Vláda a předsedové budou muset mít odvahu a najít řešení, jako je našli u předchozích tří zákonů," řekl.

Na lidovce apeloval i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), který jim zaslal písemnou výzvu, v níž deklaroval svoji vstřícnost a otevřenost při dalším projednávání zdravotnických zákonů ve sněmovně. Nové zákony podle něj posílí stabilitu zdravotnictví.

Novela je součástí první části zdravotnické reformy z Julínkovy dílny. Tři ze čtveřice zásadních norem schválila vláda jednohlasně před dvěma týdny. Poslední normu o pojištění projednávala znovu v pondělí, rozhodnutí přesunula na čtvrtek. Ministerstvo ve sporném paragrafu navrhovalo, že v případě, kdy existuje víc adekvátních léčebných postupů se srovnatelnými výsledky, zdravotní pojišťovny zvolí ten levnější. Podle některých koaličních poslanců hrozí, že by pacienti nemuseli dostávat nejlepší léčbu, ale tu nejlevnější. S touto výhradou Julínek nesouhlasí.

K novele měli připomínky i zelení. S vedením ministerstva se v neděli večer dohodli na kompromisu, že doplácení za nadstandard by se nemělo zavést dřív, než se stanoví péče hrazená z pojištění. Zákon už od počátku vypočítá asi deset služeb a výkonů, u nichž si pacienti platí například "sponzorské dary" už dnes. Mezi ně by mohlo patřit lepší ubytování v nemocnici či výběr kvalitnější endoprotézy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…