Přeskočit na obsah

Komu patří roudnická LDN?

Perný den měl včera starosta Roudnice Josef Bakeš i právníci města. Všichni totiž řešili nepříjemnou situaci. Vedení radnice, které se vyměnilo v prosinci 2008, totiž uvádí, že přišlo na "kostlivce ve skříni".

Kostroumá být léčebna dlouhodobě nemocných (LDN), do níž radnice od 31. prosince 1997 ve víře, že je městská, investovala 57 milionů korun. Teď politici uvádějí, že městu léčebna nikdy nepatřila. Stále je totiž majetkem státu. Za všechno prýmůže omyl úředníka z roku 1991.

"Chybou našeho úředníka na odboru majetku byla v roce 1991 uzavřena hospodářská smlouva mezi tehdejším OÚNZ a léčebnou o den dříve, než měla být uzavřena. Město tak vystupovalo až do května 2008 jako vlastník, avšak tohoto práva bohužel nikdy nenabylo. Naopak z našich městských prostředků jsme vlastně do cizího majetku investovali do té doby přes 57 milionů korun," uvedl starosta města Josef Bakeš.

Ty sem město posílalo nejen na rekonstrukci, ale také například na mzdy zaměstnanců, na plyn nebo jako dotaci denního stacionáře. Město tedy mělo jen dvě šance, jak situaci vyřešit. Buď léčebnu získá, nebo se bude s jejím vlastníkem soudit o investované miliony.

"Současný právní stav majetku LDN a našich investovaných prostředků nyní analyzujeme. Povedeme právní bitvu buď o získání majetku, nebo alespoň navrácení našich investic," sdělil Bakeš.

Za celý zmatek může jeden jediný den na smlouvě. "Léčebna patří státu, protože 30. prosince 1991 byla uzavřena hospodářská smlouva mezi OÚNZ a léčebnou, která ještě v tuto dobu nebyla příspěvkovou organizací města. Tato smlouva je tedy z právního hlediska absolutně neplatná, jelikož byla uzavřena o den dříve, než měla být," popsala situaci mluvčí města Renata Gudrová.

Ovšem v roce 2008 podepsalo bývalé vedení města souhlasné prohlášení uznávající, že veškerá vlastnická práva má stát.

Včera odpoledne po jednání starosty s Petrem Němečkem, ředitelem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Litoměřicích, bylo jasněji. Podle všeho město o miliony nepřijde. "Pan starosta Josef Bakeš ocenil vstřícný krok ředitele Němečka, který souhlasil s mimosoudní variantou řešení," sdělila Gudrová.

Tou je zřízení léčebny jako příspěvkové organizace města. Teprve potémůže město žádat stát o převod majetku pod něj. "Město se zaváže, že tato příspěvková organizace bude vykonávat služby léčebny minimálně 20 let, což je podmínka předání a převzetí majetku," doplnil starosta.

V současné době spravuje LDN Podřipská nemocnice s poliklinikou. Léčebnu k ní zastupitelé připojili v roce 1998. I díky tomuto propojenémumodelu péče o občany získalo město v roce 1999 ocenění v celostátní soutěži "Město seniorům".

Variantu, že by se město se státem nedohodlo, včera v poledne ředitel nemocnice nechtěl komentovat. "Vypadá to, že se vše zdárně vyřeší, jsou k tomu všechny předpoklady. Říkat nyní něco navíc, to by bylo předčasné, protože bychom mohli poškodit naději, že se vše vyřeší zdravým selským rozumem," řekl ředitel nemocnice Josef Kohout.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…