Konec. Už nebudeme soukromí
Privátní Jesenická nemocnice se ještě letos změní na "veřejné neziskové nestátní zdravotnické zařízení", zkráceně na neziskovou nemocnici. Je to vůbec poprvé v České republice, kdy se manažeři privátní nemocnice rozhodli k převratné změně, která představuje poloviční zestátnění.
"Je to jakási deprivatizace, ale chceme se tak zbavit diskriminačního prostředí, které u nás pro privátní nemocnice existuje. Umožní nám to získat přístup k dotacím od státu nebo kraje, od kterých jsme byli narozdíl od neprivátních nemocnic téměř zcela odříznuti," sdělil ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.
Ze zákona vyplývá, že nezisková nemocnice nesmí rozdělovat zisk jak ze zdravotnické, tak doplňkových činností, a všechny příjmy musí reinvestovat zpět do vybavení, oprav a modernizace. Společnost s ručením omezeným, Jesenická nemocnice, tak bude pouhým zřizovatelem ústavu, jako je u krajských nemocnic kraj nebo u státních ministerstvo zdravotnictví.
Zřizovatel musí do "neziskovky" vložit svůj veškerý majetek a nesmí za to brát žádný nájem a nesmí s majetkem jakkoli manipulovat. "Pro nás pojem nezisková nemocnice platil i dříve, protože celý zisk jsme reinvestovali zpět. Z toho pohledu se pro nás nic nemění. Jenže teď budeme mít to kouzelné razítko, které nám doufám otevře dveře ke stejným penězům, jako dostávají neprivátní nemocnice," míní Jedlička.
Náměstek Olomouckého hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer potvrdil, že o chystané změně jej šéf Jesenické nemocnice informoval. "Na právní formě až tak nezáleží. Pro nás jako garanta zdravotní péče v kraji je důležité, aby nemocnice fungovala tak, jak má. Obecně si ale myslím, že to je krok správným směrem," sdělil Fischer.
Stejný názor má také starosta Jeseníku Petr Procházka. "V dnešním systému to určitě má svou logiku. Věřím, že to bude prospěšné jak pro nemocnici, tak pro její pacienty," řekl Procházka. Jak kraj, tak město vidí pozitiva v tom, že bude zajištěna neustálá a přímá kontrola.
V dozorčí radě neziskové nemocnice totiž bude kromě zřizovatele a volených zástupců zaměstnanců také zástupce města a České lékařské komory. "Pro město je to důležité. Zastupitelé budou jistě vstřícnější k případným žádostem nemocnice o dotace ze strany města. Navíc bude mnohem čistší dávat dotace neziskovce než privátní společnosti," uvedl Procházka. Jesenická nemocnice zkoušela už více kroků, jak si pomoci k penězům.
Doplácí totiž na nízký počet obyvatel v regionu. Pro dobré výsledky nemocnice počítají odborníci spádové území s minimálně osmdesáti tisíci obyvateli, na Jesenicku však žije jen jednačtyřicet tisíc lidí. "Nízkým počtem obyvatel jsme handicapováni jako jediná nemocnice v republice. Zkoušíme o tom už dlouho jednat se zdravotními pojišťovnami, ty to sice uznávají, ale bohužel tuto skutečnost odmítají v platbách jakkoli zohlednit," sdělil Jedlička.
Loni chtěla Jesenická nemocnice vstoupit do Královéhradeckého holdingu sdružujícího pět nemocnic. Vedení nemocnice si slibovalo úsporu nákladů za léky a zdravotnický materiál, protože holding mohl využívat výrazných množstevních slev. "To padlo s politickými změnami po krajských volbách," řekl Jedlička.
Změna formy na neziskový ústav je teď podle něj jedinou šancí, jak může nemocnice v Jeseníku přežít a dál se rozvíjet. O změně na neziskovku uvažovala před časem také privátní nemocnice v Hranicích na Přerovsku, která je v současnosti akciovou společností.
"Uvažovali jsme o tom po schválení zákona v roce 2006, protože tehdy nás stejně jako Jeseník vyškrtlo ministerstvo ze seznamu nemocnic, se kterými mohou zdravotní pojišťovny podepisovat smlouvy. Naštěstí se to po volbách změnilo, takže jsme mohli dál normálně fungovat," sdělil ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich. V současnosti podle něj o přechodu na neziskovku akcionáři neuvažují.
Zdroj: Mladá Fronta DNES