Přeskočit na obsah

Kraj shání peníze sestřičkám

Ministerstvo zdravotnictví schválilo sestrám vyšší plat. Ovšem Plzeňský kraj ani nemocnice peníze nemá

Plzeň, Stod/ "Na vyšší platy sester nemáme. Když jim je ale nezvedneme, odejdou jinam a můžeme zavřít, " popisuje alarmující situaci ve Stodské nemocnici její ředitel Vlastimil Bureš. Ministerstvo zdravotnictví sice schválilo od 1. července navýšení platů zdravotním sestrám, nezměnilo ale vyhlášku o navýšení úhrad ze strany zdravotních pojišťoven.

Zatímco fakultní nemocnice si s řešením poradí, akciové společnosti, mezi něž patří právě Stodská nemocnice, jsou zoufalé. "Jestli nám v současné době odejde jedna sálová sestra, můžeme operační sály úplně zavřít, " říká Bureš. V současnosti by nemocnice okamžitě přijala 10 zdravotních sester, které jí chybí na všech odděleních. Nemocnice se snaží tento stav řešit přesouváním sester tam, kde je jich nejvíce potřeba. Osobně se sestrám, které utíkají za vyšším platem jinam, nediví.

"Už nyní u nás berou sestry řádově o dva tisíce méně než ve FN Plzeň. Jestli jim teď nepřidáme, neudržíme je tu, " vysvětluje ředitel. O pomoc s řešením patové situace požádal kraj, který je stoprocentním akcionářem nemocnice. Ani tady ale peníze navíc nejsou.

"Řešení najít musíme, v současné době hledáme možnosti. Na 22. června máme pozvané ředitele čtyř krajských nemocnic, kterých se problém týká, " uvádí radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Václav Šimánek. Vedoucí zdravotnického odboru Irena Dvořáková však míní, že hledání bude velmi složité.

"Zdravotnický odbor Plzeňského kraje ty peníze nemá. Navíc v době krize, kdy se rozpočty spíše seškrtávají, to nebyl od ministerstva příliš dobrý tah, právě kvůli tomu na něj bude apelovat zdravotnický výbor asociace krajů," sdělila Dvořáková. Právě stejné platové podmínky jako jsou ve státních nemocnicích, slibovala vedoucí strana kraje ČSSD v krajských zařízeních. Zatím se jí to ale příliš nedaří.

Podle Dvořákové se totiž podobnými rozhodnutími vytvářejí pasti na kraje, které se pak ocitnou v neřešitelné situaci. "Konkrétně do akciových společností není lehké peníze vkládat, i když se nakonec seženou. Protože to není příspěvková organizace, nemůže kraj jen tak peníze vzít a dát jí je. Musí se zajistit podpora veřejného zájmu," nastiňuje problém Dvořáková.

Zdravotní pojišťovny sice přislíbily, že na zvýšení platu zdravotních sester přispějí republice jednou a půl miliardou korun, to ale na všechna zařízení nestačí ani zdaleka. "Fakultní nemocnice na zvýšení platů peníze mít bude, naše hospodaření je naštěstí stále v černých číslech," uvádí mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Regionální deníky, Michaela Kunešová

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené