Kraje přijaly Rathův návrh hodnocení nemocnic s rozpaky
Kraje přijaly návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha na hodnocení hospodaření a kvality péče nemocnic s rozpaky, nebo ho rovnou odmítly. Rath chce trestat a odměňovat ředitele nemocnic řízených ministerstvem. Systém hodlá nabídnout i hejtmanům, aby ho mohli použít ve svých nemocnicích. Zástupci některých krajů ČTK řekli, že návrh sice prostudují, současně ale upozornili, že podobná hodnocení už jejich nemocnice uplatňují. Kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Jihočeský pak návrh odmítly.
Podle Rathova sankčního a bonusového řádu by měly nemocnice přímo řízené ministerstvem povinně hodnotit kvalitu péče a úspěšnost hospodaření od ledna. Jde o fakultní zařízení a některé specializované ústavy. Celkem se předpis týká 16 ze 196 nemocnic.
Podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce (ODS) Rath "objevuje Ameriku" a nabízí novinku, již na Ústecku už používají tři roky. "Pravidelně posuzujeme kriteria, jako jsou hospodářský výsledek, využití lůžkového fondu, průměrná ošetřovací doba, objem osobních nákladů, poměr závazků a pohledávek, závazky po splatnosti a kvalita poskytované zdravotní péče," řekl. Dodal, že všechny nemocnice zřizované Ústeckým krajem mají pro svá vedení a laboratoře certifikát kvality ISO, další oddělení se na jeho získání připravují.
Také na Zlínsku už dva roky funguje podobný systém, s nímž přišel Rath. "Ředitelé mají stanoveny závazné úkoly a ukazatele. Pokud ale bude systém ministerstva pro nás v něčem přínosný, jsme samozřejmě připraveni z něj čerpat," řekl radní odpovědný za zdravotnictví Bronislav Fuksa.
Plzeňský krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS) uvedl, že v nemocnicích v kraji mají už dávno jasně stanovená pravidla pro odměňování manažerů. "Myslím, že to dobře funguje," řekl. Pokud by ale v Rathově materiálu našel nějaké zajímavé a použitelné části, obecně by se jejich použití nebránil. Podobně hovořil hejtman Pardubického kraje Michal Rabas. I jeho kraj už ale kritéria, podle nichž hodnotí ředitele příspěvkových organizací, má.
"Každá inspirace je k něčemu dobrá," řekl rovněž náměstek hejtmana kraje Vysočina Pavel Hájek (ODS). Kraj má už třetí rok vlastní systém hodnocení ředitelů, díky němuž se podařilo konsolidovat hospodaření zadlužených zařízení. Současně ale krajský úřad připravuje upřesnění pravidel, protože zastupitelstvo schválilo vznik pěti akciových společností, které budou provozovat zdravotnická zařízení.
Hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla zaráží, že fakultní nemocnice systém odměňování ředitelů dosud neměly. "Je přece zcela samozřejmé, že ředitelé nemocnic jsou odměňováni podle kritérií, která stanoví zřizovatel. Podobné hodnocení máme v kraji také, ale neděláme z toho takový humbuk," řekl. Upozornil ale, že ve zdravotnictví by kritéria ohodnocování neměla vycházet jen z úspor, ale měla by zohledňovat i kvalitu péče o pacienta.
Jihomoravský radní pro zdravotnictví František Adamec si netroufnul odhadnout, zda kraj řád využije. Bez ohledu na jeho obsah ale region nehodlá nutit své nemocnice k úsporám na úkor kvality poskytované péče. "Omezovat budeme jen to, co se prokáže jako nadbytečné," uvedl.
Podrobnosti nezná ani Liberecký kraj. Hejtman Petr Skokan (ODS) řekl, že ministra několikrát bezvýsledně oslovil. "Nezbývá mi proto než doufat, že pan ministr s krajskou samosprávou začne konečně o nemocnicích komunikovat," řekl. Jasný není ani postoj Středočeského kraje. "Byli bychom mnohem radši, kdyby nám ministr zdravotnictví nabídl k dispozici koncepci zdravotnictví České republiky," řekl hejtman Petr Bendl.
Návrh řádu odmítl olomoucký hejtman Ivan Kosatík (ODS), podle nějž Olomoucký kraj už zhruba dva roky hodnotí ředitele krajských nemocnic na základě řady kritérií. Řád nevyužije ani Moravskoslezský kraj. Podle náměstka hejtmana Jiřího Veverky (ODS) je nepoužitelný. "Bez dalších úprav je to pro nás neakceptovatelné. Zároveň je tam snaha zvyšovat lékařům mzdy, na druhé straně my po ředitelích chceme, aby nerostly dluhy, aby investovali a měli vyrovnané hospodaření, což podle mě dohromady nejde," míní Veverka. O využití řádu neuvažuje ani Jihočeský kraj.
Zdroj: ČTK