Kraje už řadu nemocnic převedly
Sněmovna bude zřejmě už příští týden znovu hlasovat o tom, zda krajům zakáže prozatím převádět nemocnice na obchodní společnosti. Regiony ale v minulých měsících řadu nemocnic tímto způsobem převedly a na tom už ani případný zákaz nic nezmění. O zákaz převodů téměř rok usilují hlavně levicoví poslanci, zatím se jim to ale nepovedlo, protože Senát a prezident se už dvakrát postavili proti.
"To, co se podařilo levici ve sněmovně, ... v některých případech paradoxně urychlilo činnost krajů vedoucí k transformaci (nemocnic)," řekla dnes ČTK místopředsedkyně zdravotního výboru sněmovny Lucie Talmanová z ODS. Autorem nynějšího návrhu, jak pozastavit převody nemocnic, je komunistický místopředseda dolní komory Vojtěch Filip. Podle něj je sice pravda, že zpětný vliv by přijetí sporné novely nemělo, převodům dalších nemocnic už by ale podle něj zabránilo. Kdyby teď dolní komora prezidenta přehlasovala a předloha nabyla účinnosti, obchodní rejstřík už by pak žádné další převody nezapsal, řekl ČTK Filip. Jeho návrh počítá s tím, že kraje by měly převody pozastavit do přijetí zákona o neziskových zdravotnických zařízeních, což může trvat několik měsíců, ale i déle.
Levice tvrdí, že zisky nemocnic by mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí. Nemocnice se potom prý soustředí jen na zisk, tedy na lukrativní obory, čímž bude ohrožena dostupnost péče. Argumenty pravice a krajů se opírají o zkušenosti nemocnic, které již mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří, aniž se péče o pacienty zhoršila. Hejtmani a pravicoví politici věří, že případný zákaz by zvrátil Ústavní soud. Také prezident považuje novelu za nepřípustný zásah do pravomocí krajů.
První pokus o zákaz převodů nemocnic podnikla sněmovna již loni na podzim, kdy blokační paragraf navrhl předseda zdravotního výboru dolní komory Jaroslav Krákora (ČSSD). Nakonec sice neuspěl, tento návrh byl ale podle Talmanové formulován tak, že kdyby kraje chtěly, mohly by ho asi stejně obejít. Filipova verze je podle ní po právní stránce důslednější a převod by opravdu pozastavila. "Ale pořád trvá naše zásadní námitka, že je to nepřípustný zásah do kompetence krajů," uvedla.
Filip uvedl, že námitky některých kritiků z regionů mu připadají hloupé a demagogické. Stát má podle něj odpovědnost za poskytování bezplatné zdravotní péče na základě veřejného pojištění.
Zdroj: ČTK