Krajská nemocnice Pardubice bude znát investora do konce roku
Do konce roku by měla Krajská nemocnice v Pardubicích znát investora, který by do ní mohl vstoupit formou kombinace veřejných a soukromých peněz, takzvaného PPP projektu, a spravovat její areál a infrastrukturu. Řekl to první hejtmanův náměstek Roman Línek. Pokud bude takový model fungovat, mohly by jej v budoucnu využít i další nemocnice v regionu.
"Počítáme s tím, že do června schválíme generel krajské nemocnice. Koncesní zákon již umožňuje získat peníze na rozvoj formou PPP projektu. Je ale nezbytné na něj vypsat tendr a výsledky bychom měli znát do konce roku," uvedl Línek. Případ pardubické nemocnice by podle něj mohl sloužit jako pilotní projekt pro celou zemi. "Krajská nemocnice slouží obyvatelům celého kraje, a je to tedy zařízení číslo jedna," zdůraznil Línek.
"Projekt by měl do budoucna zajistit pro naši nemocnici nezbytné zdroje na její modernizaci a dokončení výstavby," řekl ČTK ředitel Krajské nemocnice Pardubice Jan Feřtek. Partner by podle něj pro nemocnici zajišťoval infrastrukturní, nikoliv medicínské služby. Podobná spolupráce je běžná například v Portugalsku či v Británii.
Pokud by se tento postup v Pardubicích osvědčil, mohly by se jím inspirovat i další nemocnice v regionu.
"Všech pět nemocnice by mělo tvořit provázaný systém, nemohou se rozvíjet izolovaně. Následně se může stejný postup jako v Pardubicích využít i v jiných zdravotnických zařízeních v kraji," řekl Línek.
Pardubická nemocnice má již společné projekty menšího rozsahu se soukromými investory úspěšně za sebou. "Bez projektu s partnerem, který nám zajistil zdroje na moderní technologie, bychom dnes neměli onkologické oddělení," řekl Feřtek.
Línek i Feřtek se shodují v tom, že vstup soukromého kapitálu do krajského zdravotnictví by měl nastat bez ohledu na změnu právní formy nemocnic. Kraje se zatím nemohou shodnout s ministerstvem zdravotnictví, zda je přeměnit na obchodní společnosti, či spaciální neziskové organizace.
Zdroj: ČTK