Krajský úřad odložil odškodnění pozůstalých
Kraj Vysočina se na radu právníků rozhodl odložit odškodnění pozůstalých v případě vražd v havlíčkobrodské nemocnici do doby, než soud rozhodne o viníkovi, řekl včera náměstek hejtmana Pavel Hájek. Z osmi vražd policie podezřívá bývalého pracovníka nemocnice Petra Zelenku.
"Odškodnění se nebráníme, i když kraj podle právníků nepochybil. S pozůstalými jsme jednali. Chceme odškodnění vyplatit co nejdříve, ale trvat to může v řádech měsíců," řekl Hájek.
Podle serveru Aktuálně.cz může soud shledat, že tím, kdo má zaplatit odškodnění, je Petr Zelenka, nikoliv kraj. Část odškodnění může také padnout na bedra nemocnice. Kraj však tvrdí, že ani při takovém rozsudku by názor na výplatu odškodného nezměnil. "Odškodnění se nebráníme. Peníze v našem rozpočtu najdeme. Nebo si půjčíme," řekl pro Aktuálně.cz hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil.
V bývalém klášterním kostele Svaté Rodiny v Havlíčkově Brodě se včera večer konala ekumenická bohoslužba s připomínkou památky zavražděných v místní nemocnici. Zúčastnilo se jí několik desítek lidí. Bohoslužbu připravili členové Psychosociálního intervenčního týmu ČR spolu s duchovními místních křesťanských církví. Organizátoři bohoslužby oslovili pozvánkami jak pozůstalé, tak i zaměstnance nemocnice a představitele kraje. Po bohoslužbě pokračovalo setkání debatou v sále Staré radnice.
"Snažili jsme se vyhnout klasické bohoslužbě za oběti. Události v nemocnici zasáhly široký okruh lidí - hlavně pozůstalé a zaměstnance nemocnice, ale také veřejnost. Všichni jsme někdy v roli pacientů nemocnic. Chodíme tam s důvěrou, která však byla otřesena," řekl mluvčí akce Karel Šimr. Setkání při bohoslužbě by podle něj mělo pomoci všem, kteří byli jakýmkoli způsobem vraždami v havlíčkobrodské nemocnici zasaženi.
Zelenka se policii přiznal, že od loňského května do září zavraždil osm pacientů anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) havlíčkobrodské nemocnice a o devět dalších vražd se pokusil. Oběti prý usmrcoval nepovoleným podáním léku na snížení srážlivosti krve, který nemocným způsobil masivní krvácení.
Kriminalisté podle mluvčí východočeské policie Ivy Markové stále pokračují ve vyšetřování případu, vyslýchají pozůstalé a další svědky. Policie si také nechala zpracovat několik znaleckých posudků. Vyšetřuje rovněž, zda Zelenka nepoužil jiné přípravky než heparin. "Původní obvinění z prosince loňského roku nebylo rozšířené, vyšetřování zatím nepřineslo žádná nová zjištění," řekla Marková.
Podle psycholožky Bohumily Baštecké spolupracující s PIT byla odhalením vražd otřesena důvěra lidí ve zdravotníky. "Vůči některým ohrožením jsme bezmocní, ale nejsme bezmocní v tom, jak na ně zareagujeme. Je na nás, zda podpoříme či uštveme nevinné," uvedla Baštecká.
Včerejší ekumenická bohoslužba navázala na předvánoční iniciativu představitelů církví v Havlíčkově Brodě, kteří vyzvali spoluobčany k zapálení štědrovečerní svíce solidarity.
Psychosociální intervenční tým je mezioborovým uskupením lidí, kteří se zabývají pomocí lidem a obcím po neštěstích. Ekumenické bohoslužby jsou podle něj jednou z možností k setkání s veřejností. Umožňují, aby rituál bohoslužby mohli sdílet i lidé nevěřící a lidé jiných náboženských vyznání.
Zdroj: ČTK