KSČM: Lékaři by měli povinně sloužit na pohotovosti
Praha - Podle jedné z autorek poslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) je zákon nezbytný, protože praktici odmítají pohotovosti sloužit a krajům pak chybějí lékaři na zajištění této služby. "Nelze dále tolerovat tento stav, že LSPP (pohotovosti) slouží pouze odborníci z nemocnic.
Snažíme se, aby kraje dostaly vyšší kompetence vůči lékařům. Aby si lékaři nemohli vybírat, jestli jo, nebo ne," řekla ČTK Konečná. Kraje by se podle ní měly dohodnout s lékařskou komorou, jakým způsobem bude každý lékař sloužit.
V současnosti mají lékaři povinnost sloužit na pohotovosti, pokud je o to kraj požádá a pokud je tato služba takzvaně v únosné míře. Konečná tvrdí, že podle lékařů je nad únosnou míru vše mimo ordinační hodiny.
Novela také zavádí pokutu až 500.000 korun pro lékaře, který by povinnost porušil. "Při stanovení výše pořádkové pokuty dbá správní orgán, aby nebyla v hrubém nepoměru k závažnosti následku a k významu předmětu řízení," uvádí se v novele.
Komunistický návrh patrně podpoří ČSSD. "Situace v krajích je poněkud tristní. Sám jsem lékař a jednou nebo dvakrát za měsíc chodím sloužit a žíly se mi nezkrátí, natož těm, kteří dělají to povolání celý život," uvedl šéf zdravotního výboru Jaroslav Krákora (ČSSD). Nesouhlasí ale s výší pokuty.
Ostře proti návrhu se staví ODS. "To je na vztahu lékařů, zdravotních pojišťoven a jejich klientů. Například VZP tyto situace velmi řeší, baví se o tom se smluvními lékaři, dává bonusy těm, kteří více vycházejí pojišťovnám vstříc. Takže si nemyslím, že taková věc je předmětem další, tužší regulace," reagoval na návrh šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.
Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Michaely Šojdrové je třeba o návrhu diskutovat. "Chápu, že z hlediska krajů je důležité, aby byla zajištěna lékařská pomoc, ale na druhou stranu chápu i to ustanovení o únosné míře, protože lékař musí být schopen službu zvládnout," uvedla.
ČTK, bns
Zdroj: HN