Přeskočit na obsah

KSČM zkusí zrušit stropy zdravotního pojištění

KSČM chce zrušit stropy pro odvody zdravotního pojištění pro lidi s příjmy nad 80 000 korun měsíčně. Zdravotní pojišťovny by mohly získat až devět miliard korun ročně. Návrh novely zákona o pojistném předložila KSČM Sněmovně.
Předlohu brzy posoudí vláda. Zrušení stropů pro nejbohatší původně navrhovala i ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) ve svém protikrizovém zdravotnickém balíčku, nakonec to z něj ale vypadlo.
Současné znění zákona o pojistném stanoví maximální vyměřovací základ ve výši 48násobku průměrné mzdy. Přesáhneli v roce úhrn vyměřovacích základů strop, neplatí zaměstnanec ani jeho zaměstnavatel v tomto roce pojistné z částky, která přesahuje maximální základ. Komunisté to považují za omezení principu solidarity.
Když zrušení stropů navrhovala Filipiová, hovořila o přínosu miliardy do systému. Proti zrušení jednoho z Topolánkových reformních opatření se při jednání vlády postavil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Zrušení stropů na pojistném by podle něj nepřineslo do zdravotnictví ročně více než 620 miliónů korun a způsobilo by velké administrativní náklady.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené