Legionářská nemoc v Norsku
Epidemie legionářské nemoci, která dva týdny sužuje jižní Norsko, má už na kontě šest lidských životů. U dalších 38 nemocných byla přítomnost bakterie legionelly zjištěna. Informovala o tom dnes agentura AFP, která citovala z nejnovější statistiky norských zdravotních orgánů.
Stav dvou nakažených pacientů je vážný natolik, že museli být napojeni na respirátor, upřesňuje se ve zprávě. Zdá se nicméně, že epidemie ustupuje. Nemocnice ve Fredrikstadu totiž od počátku týdne nezaznamenala žádný nový případ onemocnění, jehož zdroj se epidemiologům ovšem dosud nepodařilo objevit. V postižené oblasti proto i nadále pokračují systematické kontroly klimatizačních jednotek, v nichž se může bakterie množit. Bakterie legionella žije ve vodě, po jejím odpaření může být roznášena proudem vzduchu a vdechnuta. Pro její množení je optimální teplota kolem 37 stupňů Celsia.
Legionářská nemoc začíná jako chřipka a později se projevuje podobně jako zápal plic. Není-li patřičně léčena antibiotiky, je přibližně v deseti až patnácti procentech případů smrtelná. Bakterie je známa od roku 1976, kdy byla odhalena jako původce epidemie respiračních onemocnění, která postihla sjezd legionářů v jednom hotelu v americké Filadelfii a v jejímž důsledku zemřelo 34 osob. Odtud pochází název "legionářská nemoc". Z člověka na člověka přenosná není.
V Evropě se choroba objevuje také, například v severní Francii si před rokem vyžádala osm lidských životů. Zaznamenána byla i ve Španělsku, Británii, Rakousku, Chorvatsku a Izraeli. Při předcházející epidemii v Norsku zemřelo v roce 2001 sedm z 28 nakažených osob.
Zdroj: ČTK