Lék bez poplatku vydají na smlouvu
Od února plánuje sundat nápis Lékárna a pověsit jiný: Smlouvárna. Ten prý lépe vystihne novou realitu. Lékárnice ze severní Moravy je přesvědčená, že vracet lidem poplatky za položku na receptu, jak to plánují regionální zastupitelé ČSSD, je v současné době technicky neproveditelné. "Chtějí po nás, abychom s každým, kdo si přijde pro léky, uzavírali smlouvu, čímž ztratíme deset minut," zlobí se lékárnice, která si nepřeje být jmenována, protože nemůže veřejně pomlouvat svého zaměstnavatele - krajskou nemocnici.
Její výpočty znamenají v lékárně spotřebu zhruba dvou tisíc listů papíru denně. "Výsledkem budou obrovské fronty lidí. A my místo vydávání léků budeme vyplňovat stohy papírů," říká žena.
Ona i mnozí její kolegové doufají, že po Novém roce se ve středních Čechách, kterým vládne hlavní bojovník proti poplatkům David Rath, ukáže, že s poplatky za recept nejde jen tak hýbat, aniž by se změnily zákony. Střední Čechy se zmírňováním poplatků začínají jako první. "Umím si podobný postup představit v ordinacích, ale v lékárně to nemůže fungovat," míní lékárnice.
Od ledna tohoto roku se změnil způsob, jakým se vypočítává cena léků. Stoupla daň z přidané hodnoty a byly zavedeny poplatky. Ministerstvo chtělo zabránit výraznému nárůstu cen léků, proto nařídilo lékárnám snížit si svou marži tak, aby to třicetikorunový poplatek dorovnal.
Pokud však budou lékárníci poplatek lidem vracet, peníze jim v kase budou chybět. Kraj jim je dá zpátky, ale jednou do měsíce. "V kase mi bude chybět čtvrt milionu za měsíc," stěžuje si severomoravská lékárnice.
Řešení nikdo nezná Její kolega ze středních Čech si zase denně telefonuje s techniky a společně doufají, že novým pravidlům přizpůsobí lékárnický software. Ten není zařízen na to, aby poplatek za pacienta platil někdo třetí.
"Reakce je zatím pořád stejná. Říkají mi, že to, co chci, není v souladu s legislativou, takže mi nemůžou vyhovět. Je hrozné být svými nadřízenými tlačen k tomu, že musím obcházet zákon," podotýká lékárník.
A jak to vyřešit? "To ještě nikdo neví. Připravuje se to narychlo a každá krajská nemocnice vymýšlí vlastní systém," říká viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Nový systém bude podle jeho slov diskriminační pro venkovské či menší lékárny, kam lidé mohou přestat chodit. Ale zároveň bude diskriminovat pacienty. Příklad: Pacienti, kteří budou docházet na vyšetření do nemocnice v Ostravě, jež nepatří pod kraj, budou muset peníze za vyšetření, ale i za recepty uhradit. Ti opavští a krnovští nikoli.
Zdroj: Mladá Fronta DNES