Lék proti chřipce mohl zabíjet
V bezprostřední blízkosti ptačí chřipky se výzkumníci pohybovali už od 30. ledna. Teprve šestého února na ni dostali lék. To už však na následky hynula první zvířata.
Podobně vážný případ, kdy hrozilo, že se smrtelně nebezpečný virus roznese mezi obyvatele, u nás ještě nikdy nebyl. Jak se všechno seběhlo?
Ministerstvo průmyslu a obchodu povolilo české společnosti Biotest z Konárovic na Kolínsku otestovat na fretkách novou vakcínu společnosti Baxter.
Do Česka však putuje vakcína omylem nakažená smrtelným virem H5N1. Po týdnu začínají umírat zvířata. To už jsou na nohou i Rakušané, kteří své české společníky informují, že zřejmě dostali "kontaminovanou zásilku".
V pátek 6. února je okamžitě ukončen pokus a fretky si odvážejí pracovníci Státní veterinární správy, zvířata jsou skutečně nakažená, takže je okamžitě likvidují.
Ještě týž den sice dostávají zaměstnanci Biotestu lék, ale lékaři ani úřady o riziku ještě nevědí.
"Až v pondělí v odpoledních hodinách lidé z firmy Biotest kontaktovali primářku Roháčovou z infekčního oddělení Bulovky, že testovali vakcínu a že pravděpodobně byla nakažená virem H5N1," říká hygienik Michael Vít.
Teprve poté šli zaměstnanci na testy. Za tu dobu mohli pracovníci Biotestu nakazit spoustu lidí.
"Vyšetřili jsme celkem třináct lidí, provedli veškerou diagnostiku, H5N1 jsme nezjistili," dodává hygienik. Naštěstí. A že šlo o štěstí a vir se nerozšířil mezi obyvatele, přiznávají i sami odborníci.
Jde totiž o to, že podobné testy na zvířatech, které při vývoji léků či vakcín předcházejí testům na lidských dobrovolnících, potřebují jen málo ke schválení: pouze povolení ministerstva průmyslu a obchodu, které však o lécích a jejich rizicích jinak nic neví.
A také schválení etické komise ministerstva zemědělství, že se zvířaty se bude zacházet dobře. To je vše.
Že se tedy testuje někde za rohem v laboratoři smrtelně nebezpečný virus, o tom se úřady zabývající se lidským zdravím nemají šanci dozvědět. A nyní po případu Baxter je to vážně rozzlobilo.
Testující firmy totiž nic nenutí hlásit práci s nebezpečnými látkami jinam než na úřady, které jim dávají povolení.
"Každý resort má svoji komisi, která povoluje pokusy na zvířatech. Tam, kde se testuje vakcína určená pro lidskou populaci, by mělo určovat pravidla ministerstvo zdravotnictví," říká Vít. To však o podobných testech ani neví.
Firmě, která vakcíny testovala na zvířatech, žádný trest nehrozí. Naopak, úřady se shodují, že se zachovala správně. Kontrolu tu provedl jak Státní ústav pro kontrolu léčiv, tak Státní veterinární správa.
"Tam není důvod pro žádnou pokutu. Teď tam probíhají dezinfekční opatření, a to ta nejsilnější, jaká mohou být - použil se 70procentní etanol a ten dokonale zabíjí všechno živé," říká Josef Duben z veteriny.
Tento případ sice dopadl jako zázrakem dobře, přesto se však kvůli němu zřejmě změní zákony. Ukázalo se totiž, že nedostatečně chrání obyvatele Česka před riziky.
"Ve Velké Británii se teď stalo, že i z tak zabezpečené laboratoře, jako je národní referenční ústav, kde se přechovávají viry slintavky a kulhavky, viry unikly. Tomu musíme předejít," říká Duben.
"Je to vážné memento, aby se změnily zákony," míní Martin Beneš ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Zdroj: Mladá Fronta DNES