Přeskočit na obsah

Lékař: Vidím více vad než dříve

Nastávající matky, které chtějí mít jistotu, že jejich očekávané dítě nemá vrozenou vývojovou vadu, mají nyní možnost nechat se vyšetřit už v první třetině těhotenství na novém, špičkovém ultrazvukovém přístroji, který za více než čtyři miliony korun koupila Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

"Přístroj má řadu výhod, ale největším přínosem je jeho velmi kvalitní obraz. Vidím mnohem více detailů než dříve. Mohu tak odhalit například vady ledvin, srdce či mozku, které jsem dříve vidět nemohl," líčíDavid Matura, jeden z lékařů porodnickogynekologické kliniky, kteří novým ultrazvukem už zhruba měsíc vyšetřují těhotné ženy.

Mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný dodal, že lékaři v našem regionu dosud vyšetřovali těhotné ženy jen na takzvaných 3D přístrojích, což jsou ultrazvuky s trojrozměrným zobrazením. Nový přístroj už má však také zobrazovací technologii 4D, kdy čtvrtým rozměrem je čas.

"V praxi to znamená, že matka vidí stejně jako lékař podrobný obrázek dítěte v reálném čase a může si domů odnést fotografii nebo DVD záznam," říká Tomáš Oborný.

Ondřej Šimetka, primář porodnickogynekologické kliniky fakultní nemocnice, i další lékaři se ale shodují, že z jejich pohledu je to jen taková třešnička na dortu. Za rozhodující přínos nového přístroje považují velmi kvalitní rozlišení obrazu.

"Nyní můžeme získat nejen realitě podobný obraz plodu v děloze, to znamená vidět jeho obličej, ruce, nohy i pohlaví, ale můžeme zobrazit i struktury plodu, které se dříve vyšetřit nedaly," vysvětluje Ondřej Šimetka. "Takových přístrojů je dosud v republice jen pár. V regionu ho máme zatím jediní," dodal.

Zatímco zdravotní pojišťovny hradí všem těhotným ženám ultrazvukové vyšetření až ve dvacátém týdnu těhotenství, ostravská fakultní nemocnice, která se věnuje prenatální diagnostice, ale i další nemocnice v regionu, nabízejí už delší dobu nadstandardní ultrazvukové vyšetření už v první třetině těhotenství.

Vyšetření je dobrovolné, záleží jen na ženě, zda o ně projeví zájem, případně na jejím gynekologovi, zda ji na vyšetření pošle. A žena si za to musí leckdy připlatit. Lékaři fakultní nemocnice teď ale říkají, že pokud chce nastávající matka vědět, zda její dítě netrpí vrozenou vývojovou vadou, pak by si rozhodně neměla nechat ujít příležitost nechat se vyšetřit jejich novým přístrojem už v období mezi 11 až 14 týdnem těhotenství.

"Kdyby byla těhotná moje žena, určitě bych ji tímto přístrojem vyšetřil už v prvním a pak i ve druhém trimestru. Dovezl bych ji sem, i kdybychom nebydleli v Ostravě. Díky kvalitnímu obrazu teď totiž dokážeme určit, zda je dítě ohroženo vrozenou vývojovou vadou s asi pětadevadesátiprocentní jistotou " říká Matura.

Tak vysoká míra úspěšnosti metody při posuzování rizika přítomnosti vrozené vady u plodu je zcela výjimečná. To potvrzuje i primář Ondřej Šimetka. "Plošný screening Downova syndromu, rozštěpů a dalších vrozených vývojových vad hrazený zdravotními pojišťovnami spočívá v kombinaci krevních testů v 16. týdnu těhotenství a ultrazvukovém vyšetření ve 20. týdnu. Úspěšnost se ale už dlouhá léta pohybuje jen okolo 67 procent," vysvětluje.

Protože nový přístroj přináší podle lékařů podstatné zkvalitnění péče v prenatální diagnostice, nemocnice očekává tak velký zájem, že chce rozšířit ambulantní prostory pro vyšetřování těhotných žen.

"Zatím se k nám ženymusí objednávat asi směsíčním předstihem. To se změní, až budeme mít větší prostory," uvedl lékař Matura. "Modernizaci pracoviště bychom měli dokončit v únoru," slibuje mluvčí nemocnice Oborný. Netají ale, že ženy pak budou muset nadstandardní vyšetření na novém přístroji platit.

"Předpokládáme, že za ultrazvukové vyšetření v první třetině těhotenství, které nehradí zdravotní pojišťovny, zaplatí ženy asi 700 korun," uvedl Oborný.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…