Přeskočit na obsah

Lékaři ani nemocnice prý nevědí, kolik dostanou za péči

Praktičtí lékaři, specialisté ani nemocnice nevědí, kolik jim zdravotní pojišťovny zaplatí v tomto pololetí za péči. Dohodu s pojišťovnami prý mají zatím jen zubaři. Na problémy s ujednáním dohod s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) chce krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic upozornit na středeční tiskové konferenci. Podle informací VZP ale už mají dvě třetiny ambulantních lékařů podepsané dodatky pro druhé pololetí a další je podepisují.

"Právní chaos a zdivočelá politická scéna způsobily, že nemáme o našich platbách za druhé pololetí jasno," řekl ČTK organizátor lékařských protestů a člen krizového štábu Jan Jelínek. Zaměstnanecké pojišťovny podle něj buď už nabízejí podmínky pro zdravotníky přijatelné, nebo jsou připraveny je nabízet, jakmile se lékaři a nemocnice dohodnou s VZP.

Lékaři a nemocnice se podle Jelínka snaží ve vyjednáváních o úhradách za péči alespoň částečně zrušit nepříznivé dopady úhradových vyhlášek, jež vydal na první pololetí tehdejší ministr David Rath. V těchto vyhláškách byly stanoveny přísné limity, Rath tak chtěl zamezit dalšímu zadlužování resortu.

Lékaři a nemocnice ale chtějí více peněz a brání se dosavadním regulacím plateb. Pojišťovny si naproti tomu hlídají, aby nepřekročily své zdravotně pojistné plány a nepřečerpaly peníze, které na péči mají. Pro druhé pololetí žádná vyhláška o úhradách vydána nebyla a záleží jen na dohodách lékařů a nemocnic s pojišťovnami.

"My máme konkrétní návrhy, VZP v obecných rysech je schopna alespoň některé akceptovat, ale dohoda stále není," poznamenal Jelínek. Návrhy odmítl blíže popsat, budou prý zveřejněny až na tiskové konferenci.

Mluvčí krizového štábu a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek ČTK řekl, že Rath doporučil pojišťovnám, aby i pro druhé pololetí uplatňovaly limity dané vyhláškou v prvním pololetí. To však lékaři a nemocnice odmítají. Dodal, že zubaři se s pojišťovnami již dohodli, že nebudou dávat limity jednotlivým zubařským praxím. Celkově ale oblast zubní péče nesmí překročit domluvený limit peněz.

VZP v prvním pololetí zaznamenala celkově tříprocentní nárůst nákladů na zdravotní péči. Oproti prvnímu pololetí předchozího roku stouply náklady na zdravotní péči o tři procenta, na lůžkovou péči o devět procent, na ambulantní péči o dvě procenta. Náklady na léky na recepty poklesly o čtyři procenta, náklady na zdravotnické prostředky o jedno procento, upřesnila Eva Nováková z tiskového oddělení VZP.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…