Lékaři častěji čelí žalobám
Zanedbání zdravotní péče či pochybnosti o kvalitě operace, to jsou některé z důvodů, proč pacienti podávají v posledních letech stále víc žalob na lékaře a nemocnice. Lékaři a nemocnice se stále častěji stávají terčem žalob, jejichž prostřednictvím rozhořčení lidé požadují odškodnění za zničené zdraví, nebo dokonce i za smrt svých blízkých.
Že je podobných žalob stále více, to potvrzují jak lékaři, tak i soudci a advokáti. "Pacienti žalují jak privátní lékaře, tak zdravotnická zařízení. Objevují se advokátní kanceláře, a to zejména ve větších městech, které se začínají specializovat na tuto problematiku," uvedla plzeňská zástupkyně České advokátní komory Julie Šindelářová.
Pacienti si nejčastěji stěžují na zanedbání péče Lidé si podle názoru Julie Šindelářové nejčastěji stěžují na zanedbání péče. Zejména kvůli tomu, že po léčbě zůstal jejich stav nezměněn nebo se podstatně zhoršil. Někdy příbuzní uplatňují náhradu škody za smrt blízké osoby, časté stížnosti jsou i na nedostatečné seznámení s tím, jakým způsobem bude lékař v jejich případě postupovat. "Zdravotnická zařízení i privátní lékaři se rizikům brání tak, že pacient předem podepisuje podrobný -takzvaný informovaný - souhlas s průběhem léčby. Dříve se této dokumentaci tolik nevěnovali, nyní je to i několikastránkový elaborát," doplnila právnička.
Záleží na výpovědi znalců Časté stesky lidí, že není možné se domoci náhrady, protože se lékaři navzájem kryjí a nepodrazí se, považuje Šindelářová za neopodstatněné. Upřesnila také, že výsledek soudního řízení je závislý z velké části na znaleckých posudcích, když znalce jmenuje nezávislý soud. "Je možné, aby byli jmenováni znalci z jiného kraje," doplnila Šindelářová. Představy lidí, že péče o ně byla zanedbána, jsou podle ní často mylné. Jeden z prvních případů žalob na západočeské nemocnice řešila v polovině devadesátých let plzeňská soudkyně Jana Tlustá. Tehdy plzeňskou nemocnici žaloval mladík, který byl v 80. letech infikován virem HIV. Případ byl výjimečný, spor se táhl několik let. Nakonec skončil dohodou, muž dostal 800 tisíc korun. Jana Tlustá patří mezi soudce, kteří žaloby na nemocnice řeší i nyní. "Takových sporů v posledních letech mírně přibývá. Asi do roku 2004 jsem podobný nový případ dostala jednou za dva roky, maximálně jednou za rok. Nyní mám na stole dvě až tři nové žaloby ročně," připomíná soudkyně Jana Tlustá. Pacienti v podobných sporech nejčastěji žalují nemocnice o náhradu za pochybení lékařů při operacích nebo pooperační péči. Před soudem se snaží dokázat, jaké mají po lékařských zákrocích problémy a jak moc to ovlivnilo jejich další život. Podle ředitele Klatovské nemocnice Jiřího Vlčka je za větším počtem žalob větší informovanost pacientů. "Mají víc informací a tím se stávají rovnocennými partnery lékařů," tvrdí Jiří Vlček.
Právním otázkám se věnují při výuce už medici Nárůst počtu žalob proti lékařům musela ve svých výukových plánech zohlednit i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. "Zhruba před pěti lety se budoucí lékaři začali mnohem více než dříve věnovat právním otázkám, aby se zvýšilo jejich právní povědomí. Je to nutné, když žalob přibývá," uvedl proděkan lékařské fakultyAntonín Zicha. "Lékaři si musí uvědomit, že mají trestněprávní odpovědnost," dodal proděkan. Ten vysvětlil, že studenti se věnují vztahu k pojišťovnám, etickým otázkám, tomu, jak je nutné postupovat před orgány v trestním řízení, ale i otázkám hlášení trestných činů. S těmi se v praxi setkají například když je podezření, že malý pacient je obětí týrání.
Zdroj: Mladá Fronta DNES