Lékaři dali návrhy, jak zlepšit bilanci pojištění
Sdružení ambulantních specialistů si myslí, že bilance zdravotních pojišťoven by se zlepšila, kdyby si lidé mohli zaplatit hotově část zdravotní péče, nebo se připojistit, a stát by zpřísnil lékovou politiku, takže by výdaje na léky rostly pomaleji. Sdružení to uvedlo v otevřeném dopise vládě. Soukromí lékaři předložili členům kabinetu návrhy, jak řešit finanční problémy zdravotních pojišťoven.
Zpoždění plateb za péči od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a některých zaměstnaneckých pojišťoven narůstá, řada lékařů nemá od pojišťoven zaplacenou péči za červen. Ačkoli praxe toto zpoždění již existenčně ohrožuje, odmítají lékaři hledat viníka v pojišťovnách. Podle nich je jím ministerstvo zdravotnictví. Na své problémy chtějí lékaři upozornit vládu protestními akcemi.
"Vyzvali jsme vládu, aby korigovala nedostatky v řídící činnosti ministerstva zdravotnictví a do tvorby cen zavedla fungující mechanismy," řekl ČTK výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Lékaři podle něj přijímají vysvětlení pojišťoven, že jejich bilanci zhoršují právě zásahy ministerstva - to stanoví ceny péče a rozhoduje tak o 80 procentech výdajů pojišťoven. Ceny stanoví vyšší, než mohou pojišťovny z vybraného pojistného zaplatit.
K rovnováze výdajů a příjmů pojišťoven by podle názoru lékařů přispělo několik opatření: kromě přímých plateb od pacientů a připojištění také racionálnější využití lůžkové péče, přesun části péče do ambulancí, stanovení léčebných standardů u často se vyskytujících nebo nákladně léčených nemocí. Lékaři žádají také revizi seznamu výkonů, podle něhož jsou za svoji práci placeni.
Mluvčí VZP Jiří Suttner ocenil, že lékaři nehodnotí pojišťovny jako hlavní viníky současného stavu. Rozcházejí se v tom s tradičním kritikem pojišťoven, prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem.
Zdroj: ČTK