Přeskočit na obsah

Lékaři si stěžují, kraje se hájí

Od února hradí platby už 13 krajů. Co to vyvolá?

Zmatky, naštvaní lékárníci i soukromá zdravotnická zařízení, fronty v nemocničních lékárnách a otázka, jak na soukromé ambulance dopadne rušení regulačních poplatků v krajských nemocnicích.

Tak vypadá zdravotnictví poté, co ČSSD začala uskutečňovat své sliby. Po středních Čechách se od neděle přidávají s výjimkou Prahy i všechny ostatní kraje.

Nejhlasitěji se proti nové praxi zatím ozvaly lékárny, které se obávají, že přijdou o klienty, podobně jako se už stalo ve Středočeském kraji. "Situaci to komplikuje i nemocničním lékárnám, protože se nestíhají starat o léky a zákazníky tak, aby to odpovídalo všem pravidlům," upozornil mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Komora však rozhodně nevyzývá své členy k tomu, aby přestali poplatky vybírat. Podle Krebse na poplatcích lékárny tratí v obou případech - s poplatky mohou přijít o pacienty, bez nich o peníze. Lékárníci se proto hodlají obrátit na zdravotní pojišťovny, aby zasáhly.

Darovací daň za poplatky?

Ve středočeských ambulancích se zatím zrušení poplatků v některých nemocnicích dle zástupců lékařských organizací neprojevilo. Ambulantní lékaři se podle předsedy sdružení specialistů Zorjana Jojka spíše bojí poklesu úhrad v souvislosti s rušením plateb dětí.

"Poplatky se navíc osvědčily, ubylo totiž dospívajících mezi 14 a 18 roky, kteří často chodili k lékaři jen proto, aby se ulili ze školy," zmínil praktik Václav Šmatlák. Míní navíc, že pro část pacientů může začít časem hrát roli fakt, že se v některých ambulancích platí a jinde ne.

Vrácením poplatků, které budou lidem proplácet na úřadě ve formě daru, navíc nemusí celá anabáze pro pacienty skončit. Lidé, kteří by překročili limit 3 000 korun za dva roky, by z nich měli platit darovací daň. "Může také nastat absurdní situace, kdy by někomu vrátili peníze z veřejných rozpočtů dvakrát," míní olomoucký lékař Bohuslav Machaň.

Hrozilo by to v případě, kdyby člověk překročil i kvůli poplatkům roční limit. Peníze zaplacené nad limit by mu vrátila pojišťovna, peníze zaplacené na poplatcích v krajských zařízeních zase úřad.

Podle odpůrce poplatků, středočeského hejtmana Davida Ratha, by se to stávat nemělo, protože senátní úprava zrušila poplatky za recept u vyšších doplatků a není pravděpodobné, že by člověk limit překročil jen na poplatcích za návštěvy u lékaře.

Olomoucký kraj podporuje "soukromníky"

Většinu nemocnic, které lidem odpustí poplatky, spravují přímo kraje. V Olomouckém kraji však nespadá pod hejtmana žádná zdejší velká nemocnice. Kraj tak hradí poplatky pacientům tří soukromých nemocnic společnosti Středomoravská nemocniční. Olomoucká lékařská komora ostře protestuje, protože za ostatní soukromá zařízení kraj nic nehradí.

"Kraj by v tom případě měl raději sponzorovat poplatky za děti, což je jen zde ročně kolem 50 milionů korun," řekl zástupce tamní komory Bohuslav Machaň. Reagoval tak na další změnu, která mezitím prošla Senátem - děti do 18 let nebudou muset za návštěvu lékaře platit.

Náměstek olomouckého hejtmana Michael Fischer (ČSSD) postup kraje hájí: "Společnost má zařízení jen pronajatá."

"Nám je jedno, zda jsou to krajská, nebo soukromá zařízení, protože je to porušování zákona v obou případech," řekl k tomu náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Stejně se k celé změně vyjadřuje i Jana Petrenková, šéfka pacientské organizace Koalice pro zdraví, podle níž je navíc pro pacienty těžké vyznat se v tom, jaké zařízení po nich peníze bude chtít.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…