Lékaři svolávají krizové jednání
Lékaři svolávají na pondělí krizové jednání, protože jim ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nechce zvýšit platy a odmítla přidat nemocnicím. S naléhavou žádostí o schůzku se obrátil na premiéra Jiřího Paroubka prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath. "Česká lékařská komora svolává na pondělí krizové jednání s asociacemi nemocnic, Lékařským odborovým klubem (LOK) a organizacemi soukromých lékařů s cílem dohodnout společný postup v této vážné situaci," sdělil dnes Rath.
Ministryně totiž odmítla zvýšit od 1. července v seznamu zdravotních výkonů ohodnocení lékařské práce a nepočítá ani s navýšením úhrad nemocnicím. Shodla se na tom v pondělí se zdravotními pojišťovnami, podle nichž by toto navýšení přineslo růst výdajů pojišťoven až o 25 miliard. Nyní spotřebuje zdravotnictví za rok 200 miliard korun.
Emmerová původně souhlasila s Rathovým požadavkem na navýšení ceny lékařské práce. Po jednání s pojišťovnami řekla, že nejprve musí prosadit krátkodobá stabilizační opatření a od ledna příštího roku by mohla být v seznamu výkonů lékařská práce již lépe ohodnocena. Návrh stabilizačních opatření předá ministryně během května vládě se stručnou verzí koncepce a žádostí o 3,8 miliardy pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.
V současnosti platí pojišťovny podle Ratha za hodinu práce kvalifikovaného lékaře 130 korun. Z této sumy zaměstnavatel odečte povinné pojištění, ochranné pomůcky, příspěvky na stravu a další, hrubá mzda lékaře se tedy za hodinu pohybuje kolem 60 korun. Zařízení dostane zhruba 13.000 na plat lékaře, tarif nařízený vládou se pohybuje kolem 18.000 korun. Zdravotnická zařízení tak podle Ratha "doplácejí" na práci kvalifikovaných lékařů. Rath uvedl, že pojišťovny vyberou letos o šest procent více než loni. V prvním pololetí to ministerstvo zohlednilo a ve vyhlášce navýšilo úhrady nemocnicím o tři procenta. Pojišťovnám zbylo zhruba šest až osm miliard z nárůstu výběru na ozdravení. "K žádnému ozdravení nedošlo, neboť pojišťovny hospodaří stále neefektivně a extenzivně," poznamenal Rath.
Dluh VZP se blíží deseti miliardám. Podle Ratha chce ministryně řešit neefektivní hospodaření VZP na úkor bezmocných pacientů. "ČLK důrazně upozorňuje, že pokud by zdravotnická zařízení nedostala alespoň tříprocentní růst úhrad a pokud ministryně nesplní svůj slib a nevalorizuje cenu práce lékařů, vážně ohrozí kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro těžce nemocné pacienty," dodal Rath.
Zdroj: ČTK