Přeskočit na obsah

Lékaři testovali novou kosmetiku proti psoriáze, hlásí úspěch

Kosmetika na přírodní bázi podle měření českých lékařů zmírní lupénku u více jak 80 procent pacientů. Výsledky testů na kosmetiku pomáhající proti lupénce dnes představili významní čeští dermatologové. Testy provádělo v letech 2005 až 2008 deset odborných pracovišť. Pacienti i lékaři se o metodách léčby lupénky mohou dovědět více na informačních akcích, které se budou konat od 23. října u příležitosti světového dne lupénky. Ten připadá na 29. října.

Lupénka (psoriáza) je neléčitelné genetické nenakažlivé onemocnění, při kterém kůže rohovatí až sedmkrát rychleji než u zdravých lidí. Postihuje dvě až pět procent populace a projevuje se ostře ohraničenými skvrnami a loupající se kůží. "Lupénku mírníme lokálně potíráním nemocné pokožky a celkově, například ozařováním kůže nebo tak zvanou biologickou léčbou. Přírodní kosmetika nás velmi překvapila svými účinky a dobrou snášenlivostí u pacientů," řekl na dnešní tiskové konferenci profesor František Novotný z Pražského dermatologického centra.

Hlavní složkou kosmetiky na přírodní bázi jsou ovocné kyseliny, které zmírňují suchost kůže, a přírodní oleje zvláčňující pokožku. "Kosmetika neobsahuje dehet ani kortikosteroidy, a nemá tudíž žádné výrazné vedlejší účinky. Velice se osvědčila i při léčbě lupénky u malých dětí," uvedla profesorka Jana Hercogová z Fakultní nemocnice Na Bulovce. Tato kosmetika se nanáší přímo na postiženou kůži, první zlepšení se objevuje už po pár týdnech.

Přírodní kosmetika se podle lékařů nehodí tolik pro pacienty s akutními projevy lupénky, pomáhá spíše na chronická ložiska. "Z naší praxe ale víme, že každému pacientovi pomáhá něco jiného, základem při léčbě lupénky je dodržovat životosprávu a být v psychické pohodě," dodává doktorka Hercogová. Pacienti se mohou léčit kortikosteroidy, které pomáhají, ale mají mnoho vedlejších účinků, nebo třeba zkusit biologické léky, které jsou ale velmi drahé. Mezi alternativní metody patří konopné masti nebo léčivé koupele s rybičkami, které se živí odumřelou kůží.

Kosmetiku na přírodní bázi testovali s dobrými výsledky nejen lékaři v ČR, ale i v Rumunsku, Rakousku, Rusku a Maďarsku. Přesto zatím nebyla provedena rozsáhlejší vědecká studie.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…