Přeskočit na obsah

Lékaři usilují o křesla ve výboru sněmovny

„Zdravotní výbor je dnes velmi exponovaný, je o něj velký zájem. Nebýt jako poslanec v žádném výboru, znamená pro zákonodárce být tak trochu mimo hru. Lékaři ve sněmovně se proto snaží do zdravotního výboru dostat. Nebudou to mít lehké. Křesel ve výboru je pouze devatenáct a lékařů je ve sněmovně dvacet. Zájem o účast v tomto výboru mají přitom také poslanci z řad dodavatelů zdravotnické techniky, právníků a ekonomů, včetně například náměstka Marka Šnajdra,“ uvádí pro Medical Tribune tajemník zdravotního výboru Martin Blažek.

Předsedou zdravotního výboru se může stát pouze poslanec, který není členem vlády. V rámci vyjednávání o účast ve vládě proto může být post předsedy zdravotního výboru velkou „náplastí“ pro ty, kteří se do vlády nedostanou.

Pravomoci výboru

Lékaři, kteří byli zvoleni do sněmovny, budou mít přirozený zájem stát se členy zdravotního výboru. Ti, kteří se do výboru nedostanou, nemají přímý přístup k hlavnímu dění v dané oblasti. Nečlenové se neúčastní schůzí výboru, schůzí se zástupci ministerstva, nemohou se aktivně zapojit do politického vyjednávání.

„Oproti tomu členové výboru mohou ovlivnit jednání s ministerstvy, nemocnicemi, pojišťovnami. Účastní se formálních i neformálních schůzek s nejvyššími zástupci v resortu. Člen výboru má oproti řadovému poslanci  při řešení určitého problému výhodu – má více kontaktů, přímé spojení i s naší kanceláří a podobně,“ vysvětluje tajemník Blažek.

O velkém vlivu zdravotního výboru hovoří jasně také jednací řád poslanecké sněmovny.

„Člen vlády a vedoucí jiného ústředního správního úřadu je povinen dostavit se osobně na schůzi výboru, jestliže o to výbor požádá, a podat požadované informace a vysvětlení, pokud jejich poskytnutí nebrání zákony upravující mlčenlivost anebo zákaz jejich zveřejnění.“

Velkou moc má přitom předseda výboru. Z oficiálního textu jednacího řádu vyplývají spíše procesní privilegia předsedy (například navrhuje pořad jednání výboru a dobu a způsob projednávání jeho jednotlivých bodů). Ve skutečnosti má poměrně velké pravomoci. Může si kdykoliv pozvat „na kobereček“ ministra, náměstky, ředitele pojišťoven a jiné klíčové osoby v resortu.

„Když to hodně zjednodušíme, dá se říci, že žádný ministr není rád, pokud ho má předseda výboru v nemilosti,“ dodává Blažek.

Vznikající vláda deklarovala, že chce některé výbory sloučit. Jednou z variant je také vznik „supervýboru“ – sloučení zdravotního výboru s některými příbuznými resorty. Tato možnost je ale stále ještě otevřená.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…