Přeskočit na obsah

Lékaři v soukromých nemocnicích mají nižší platy než ve státních

Lékaři v soukromých a krajských nemocnicích, jež se staly akciovými společnostmi, mají nižší platy než ve státních zařízeních. Podobně jsou na tom zdravotní sestry. ČTK to řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek, který sestavil podle výše platů zaměstnanců takzvanou hitparádu nemocnic. Údaje má z třetiny ze 200 nemocnic, v nichž má jeho organizace členy. Ředitelé akciových společností, jež ČTK oslovila, Kubkova data zpochybnili.

"Plat lékaře v soukromé nemocnici je o 11 procent nižší, to je rozdíl kolem 4000 korun měsíčně. Propad platů sester je ještě větší, v soukromých nemocnicích mají o 19 procent méně, což v korunách činí téměř 3200 korun," upřesnil Kubek. Podle ředitelů akciových společností se plat běžných lékařů tolik neliší. Ve fakultních nemocnicích však je více vedoucích pracovníků, docentů a profesorů, a ti jsou lépe ohodnoceni, což zdvihá platový průměr. "Fakultní nemocnice mají specializovanou péči, která je více placena," řekla ředitelka pražské nemocnice Clinicum a.s. Jana Zirklová. Její zařízení je na konci žebříčku.

Výši platů lékařů v rokycanské nemocnici její ředitel Vladimír Gabriel odmítl upřesnit. Kubkova čísla považuje za účelová a zkreslená. "Máme 45 lékařů a nezaregistroval jsem nespokojenost s platem," řekl ředitel ČTK. Fakultní nemocnice mají peníze i z resortu školství a z grantů, osvětlil další rozdíl. Lékaři v této nemocnici nejsou placeni podle tarifních tabulek, mají smluvní platy. Jejich výše je odlišena například podle toho, jak velké oddělení primář vede či počtem atestací. Kubek varoval, že nižší platy mohou od ledna očekávat zdravotníci také v těch zařízeních, která kraje převedou k tomuto datu na akciové společnosti. Výjimkou v tomto trendu se zdá být českobudějovická nemocnice, která i jako akciová společnost stojí v žebříčku na čelném místě. Podle Kubka se tam dlouho neudrží, protože průměrný plat lékaře oproti roku 2003, kdy činil 49.700 korun, klesl loni po přeměně na 41.000, tedy o 17,5 procenta.

Kubek upozornil, že platy lékařů jsou za 1,5 úvazku, navyšují je vysoké počty přesčasových hodin a služeb. V hitparádě nemocnic na čelných místech jsou fakultní nemocnice, které platí lékařům a sestrám podle tarifní stupnice. Tarify vláda pravidelně zvyšuje a nemocnice musejí navýšení dodržet. Nemocnice s menším výkonem, a tedy menšími platbami od pojišťoven, někdy navyšují tarifní složku platu na úkor nadtarifu. Co tedy přidají na tarifu, vezmou na odměnách, takže zaměstnanec dostane v souhrnu stejně. V tabulce LOK není pražská Nemocnice Na Homolce, která je v majetku státu a průměrný plat lékaře tam překročil 60.000 korun. Chybí v ní i Fakultní nemocnice Hradec Králové, rovněž v majetku státu, kde loni průměrný plat lékaře dosáhl 44.600 korun. Hitparádu platů lékařů vede pražská Všeobecná fakultní nemocnice s 44.300 korunami a nárůstem platů o 6,6 procenta.

Největší nárůst platů lékařů zaznamenaly loni strakonická nemocnice, a to o 22 procent na 35.540 korun, a Masarykův onkologický ústav, a to o 18 procent na 35.642. První je v majetku kraje, druhou spravuje stát. V čele žebříčku jsou nemocnice v majetku krajů a fakultní nemocnice, republikový průměr 37.000 korun pro lékaře přesahuje z akciových společností pouze českobudějovická nemocnice. Pod průměrem je z fakultních nemocnic pouze Fakultní nemocnice Bulovka s 36.700 korunami pro lékaře. V závěru tabulky převažují naopak akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným. Pod republikovým průměrem lékařských platů jsou akciové společnosti Klatovy s 34.000 korun, Bruntál s 33.000 korun, pražská Clinicum s 29.000 korun a společnost s ručením omezeným Šumperk s 31.000 korun. Nejnižší místo v žebříčku LOK zaujímá kyjovská nemocnice s 28.800 korun měsíčního příjmu pro lékaře.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…