Přeskočit na obsah

Lékaři vytvořili dialyzační přístroj šitý na míru nejmenším dětem

Italští lékaři vytvořili přístroj přímo určený pro dialýzu u velmi malých dětských pacientů. Dosud se jen upravovalo standardní zařízení pro dospělé, což ale přináší rizika spojená s přesným nastavením filtrace.

Miniaturní přístroj loni poprvé zachránil novorozence, informovala agentura AP s odvoláním na aktuální studii zveřejněnou v lékařském týdeníku Lancet. Jedno až dvě procenta z hospitalizovaných nemluvňat trápí problémy s ledvinami, které mohou vyžadovat dialýzu.

"Minidialýzu" určenou pro děti, které váží do deseti kilogramů, představil lékař Claudio Ronco a jeho kolegové z nemocnice San Bortolo v severoitalském městě Vicenza. Jen pár týdnů po udělení licence evropskými úřady loni v létě už tým léčil první pacientku - třídenní holčičku s mnohočetným selháním orgánů. "Její rodiče již měli zamluvený pohřeb", řekl Ronco. Nyní holčičku trápí jen mírné ledvinové potíže.

Dialýzou léčí selhání ledvin u novorozenců a kojenců i čeští lékaři, k přístrojům pro dospělé přidávají speciální sety, které podle profesora Tomáše Seemana z dětské kliniky Fakultní nemocnice Motol umožní velmi přesné dávkování. "Dialyzovali jsme tak už několik dětí, které nevážily víc než dva až čtyři kilogramy," řekl profesor.

K rizikům zákroku uvedl, že pokud takto malé dítě potřebuje dialýzu, úmrtnost se pohybuje mezi 20 až 70 procenty, podle stavu jeho ostatních orgánů. Pokud mu selhávají také srdce nebo plíce, je úmrtnost vyšší, než když jde jen o selhání ledvin. "Bez ohledu na použité přístroje je úmrtnost těchto dětí poměrně vysoká," poznamenal.

Co se týče rizika přesného nastavení filtrace, řekl Seeman, že italský přístroj nezná, takže se nemůže k jeho vylepšením vyjádřit. "U přístrojů, které používáme, je možné nastavit ultrafiltraci dvacetkrát, padesátkrát menší než pro dospělé a průtoky lze mít takové, jak to malinké dítě vyžaduje," shrnul.

Cena přístroje vytvořeného italskými specialisty byla stanovena na 35.000 eur (takřka milion Kč). Na vývoji podobného zařízení pracují rovněž lékaři z dětské nemocnice v britském Newcastlu.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…