Lékařka: Z předepsaných léků je podle průzkumů pětina nevhodných
Celých 20 procent z předepsaných léků v České republice je podle posledních průzkumů nevhodných. Ve Zlíně to dnes novinářům řekla lékařka Eva Topinková. Lidé podle ní někdy dostávají léky, které jim nedokáží pomoci, jsou zbytečné nebo by místo nich mohli dostat mnohem bezpečnější alternativy. I o tom se bude hovořit na dnes zahájených dvou mezinárodních lékařských kongresech ve Zlíně, které jsou zaměřeny na pokroky ve farmakoterapii, geriatrii a gerontologii.
Situaci podle Topinkové komplikuje také skutečnost, že orientovat se v lécích je pro lékaře těžké. "V České republice je více jak 8000 registrovaných léků, zatímco před 15 lety jich bylo několikanásobně méně. Daná účinná látka se objevuje v několika lécích, které vyrábějí společnosti pod různými jmény. Názvy se navíc často mění," uvedla Topinková. Lékaři na kongresech řeší například také špatné podávání léků seniorům. "Jde zejména o bezpečnost pacientů. Některé léky jsou totiž pro seniory nevhodné buď v kombinaci s jinými léky nebo i samotné," uvedl primář geriatrického centra zlínské Baťovy krajské nemocnice Jaroslav Přehnal.
Problémem je podle lékařů nefungující vzájemná informovanost. Pacient může u několika lékařů dostat podobné léky. "Jsou to zbytečné výdaje navíc, pacientovi to navíc škodí," poznamenal zlínský lékař a koordinátor kongresů Jaroslav Rybka. Dodal, že se bude na kongresu jistě diskutovat i o zdravotních knížkách či jiných formách záznamu léčby a předepsaných léků. Lékaři se podle Rybky prakticky shodují v tom, že tyto záznamy jsou nezbytné, komplikované je však jejich zavedení do praxe.
V oblasti léčby seniorů se podle Přehnala v posledních letech hodně zaměřuje pozornost na léky oddalující stáří. "Vše se ale těžko dokazuje, navíc se jedná většinou o firemní studie," uvedl Přehnal. Lékařům se podle něho sice daří prodloužit věk člověka, podstatnější však je to, aby se zlepšila kvalita života starých lidí a jejich soběstačnost.
Kongresů se zúčastní asi tisícovka odborníků a autorů nových publikací. Cílem je představit nové léky a způsoby léčení a také hledat způsob, jak je rychle a efektivně využít v praxi. Mluvit se bude o vývoji léků a změnách v jejich užívání ve všech interních oborech a také v těch, kde léky mají v léčbě dominantní roli, například v neurologii nebo psychiatrii.
Zdroj: ČTK