Přeskočit na obsah

Lékárníci budou upozorňovat na riziko slunečního záření

O nebezpečí slunečního záření a vhodné ochraně před ním budou speciálně vyškolení lékárníci informovat zájemce od středy do pátku v rámci osvětového projektu Dny slunce bez rizika. Do akce se zapojilo 118 lékáren. Jejich seznam lze získat na internetové adrese www.dnysluncebezrizika.cz a na telefonní infolince 222 193 777. Například v Praze se jich k této akci přihlásily čtyři desítky. ČTK to sdělila Eva Riegerová ze společnosti Parnas.

Lékárníci budou poskytovat informace zdarma na vyhrazeném a označeném místě. Zájemcům určí fototyp a na základě toho i vhodné chování a efektivní ochranu při dané intenzitě slunečního záření.

Lidé se například dozví, že ani krém s vysokým ochranným faktorem nechrání pokožku před spálením, pouze zpomaluje opalování. Samo zhnědnutí pokožky poskytuje jen minimální ochranu, a proto je třeba nepřestávat s mazáním kůže. Všechny prostředky, a to třeba i s ochranným filtrem 50, musí být aplikovány opakovaně v průběhu celého pobytu na slunci.

Ultrafialové záření (UVR) se skládá ze tří složek - typu A, B a C. UVC záření na Zemi prakticky nedopadá a je zadrženo ochrannou vrstvou ozonu. UVB záření způsobuje spálení kůže, avšak neproniká sklem. UVA záření je zodpovědné za předčasné stárnutí pokožky a proniká sklem. UVA a UVB, každý typ záření svým podílem, jsou však příčinou rozvoje různých typů kožní rakoviny.

Účinek UVB se projeví na kůži okamžitě zarudnutím, později zhnědnutím. Je zodpovědné za spálení kůže na slunci a kožní rakovinu. UVA se označuje za tichého slunečního vraha. Toto záření necítíme, ale dá o sobě vědět za řadu let stárnoucí pletí s vráskami a projevy kožní rakoviny. Na pláži u moře je člověk vystaven asi stokrát více UVA záření než UVB. Proto je ochrana proti UVA záření tak důležitá.

Ultrafialové paprsky pronikají i pod vodní hladinu a do opalování se počítá i odraz UVR od trávy, písku, zdí či sněhu. Nadměrné opalování vede k předčasnému stárnutí buněk, ztrátě kolagenu a elastinu. Kůže se ztenčuje, je vrásčitá, ztrácí pružnost a je vysušená.

Mezi přirozené ochranné faktory kůže patří vlasy, tloušťka rohové vrstvy, obsah kožních barviv melaninu a karotenu a regenerační schopnost kožních buněk. S ohledem na tyto faktory se určují fototypy kůže.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…