Přeskočit na obsah

Lékárníci, máte za pět

Když se vám někdy přitíží a zamíříte do lékárny pro radu, může být přání, že vám lékárník poradí a pomůže od potíží, jen iluzí. Vyplynulo to z testu, který v uplynulých dnech provedla MF DNES v několika plzeňských lékárnách.
Když jsme odpovědi lékárnic a lékárníků nakonec konzultovali se zástupcem České lékárnické komory pro Plzeň-město Ladislavem Rumanem, který přednáší i na vysoké škole, tak by si od něj někteří lékárnici odnesli nedostatečnou za základní chyby.

Ibalgin a warfarin dohromady? "To bude bez problémů"

Když redaktorka vyrazila 22. června zhruba ve čtvrt na jedenáct dopoledne do lékárny Europharm U Zlatého slunce v Tylově ulici, zažila první šok. "Potřebovala bych ibuprofen pro babičku, poraďte mi, jak silný, ona má hustou krev a bere nějaké léky na ředění krve, tak nevím, jak silný ibuprofen jí vzít…," zněla testovací otázka redaktorky. Lékárnice by měla okamžitě zpozornět a zeptat se na to, jaké léky babička bere, načež redaktorka měla připravenou odpověď, že warfarin, tedy lék na ředění krve. Lékarnice by poté zákaznici měla hned upozornit, že babička nemůže současně s warfarinem brát ibuprofen a poradit jí nějaký jiný lék. Tato kombinace by totiž babičce zjednodušeně řečeno udělala díru do žaludku. Může totiž způsobit krvácení.

Připravený scénář se ale úplně zhroutil, když lékárnice odpověděla, že při občasné migréně prý může babička ibalgin vzít. Příležitostně by to podle lékárnice vadit nemělo. "Stačí vzít jeden po jídle a bude to bez problémů," řekla lékárnice. Redaktorka se pro jistotu zeptala ještě třikrát, ale ani to lékárnici nenavedlo na správnou reakci. Když redaktorka do lékárny v pátek zavolala a zopakovala vedoucímu Filipu Tichému, co se stalo, zhrozil se a řekl jen: "To je kontraindikovaný - warfarin s ibalginem!" Ujistil redaktorku, že on i jeho kolegové prodělávají průběžně školení na konkrétní léky a s čím se vylučují. "Co se týká warfarinu, udělali jsme minulý týden nové doporučenky - stručný souhrn s čím se vylučuje. Na jednotlivé pobočky jsme to rozesílali tento týden. Už by se rozhodně nemělo opakovat takové pochybení," sdělil Tichý.

Můžete brát živočišné uhlí i imodium dohromady

Lépe redaktorka nedopadla ani v lékárně v Bezovce, jednu zastávku nad Chodským náměstím v Plzni, kam zamířila 22. června krátce po desáté dopoledne. "Potřebovala bych Imodium plus. Jo a ještě mi k tomu přidejte pro jistotu živočišné uhlí…," zněla testovací otázka redaktorky. Lékárník by ji měl sám upozornit, že oba léky nelze brát zároveň, jelikož živočišné uhlí vychytá z těla imodium a zabrání mu účinkovat. Očekávaný scénář nenastal ani tady, protože lékárnice prohlásila, že je možné brát obojí. Prý zabere jedno nebo druhé. Doporučila vzít ze začátku dvě žvýkací tablety Imodia plus a dietu. Lépe redaktorka nedopadla ve stejné lékárně ani o den později.

"Máte třezalkové tablety?" zněla testovací otázka. Lékárník by měl sám upozornit, že se nesmí brát dohromady s antikoncepcí, protože tyto tobolky s třezalkou ruší účinek antikoncepce, což je dost podstatná závada. Připravený scénář se opět nekonal. Když redaktorka požádala o třezalkové tablety, tak je mladá lékárnice s krátkým mikádem přinesla a upozornila, že po polknutí se nesní chodit na sluníčko, aby se na těle neudělaly fleky. O antikoncepci nepadlo ani slovo.

"A mám je brát ráno nebo večer? Vyhovovalo by mi spíš brát je ráno, protože to polykám antikoncepci…," následovala návodná otázka redaktorky po zaplacení. Lékárnice odpověděla, že to je možné a že stačí jedna tableta denně. Když redaktorka v pátek požádala o reakci vedoucí lékárny, laborantka uvedla, že je na dovolené.

Zároveň ji znepokojilo, že se o lékárně bude psát v novinách. "Mohlo se to vyřídit namístě a nemuseli jste to dávat do novin, nemůžete házet všechny lékárnice do jednoho pytle," sdělila laborantka.

Stejná chyba se opakovala i v další lékárně


O mnoho úspěšnější redaktorka nebyla ani v lékárně Dr. Max v Plzni na Borech v Sukově ulici u Kauflandu v komplexu Area Bory, kam zavítala 23. června krátce před jednou hodinou. Lékárnici s mahagonovým přelivem a vlnitými vlasy tak kolem padesátky požádala, jestli nemá třezalkové tablety. Nabídla jí lék anxiolan, v kterém je nejen třezalka, ale i kozlík lékařský. Stejně jako v předchozím testu se při placení zeptala, kdy může přípravek brát, jestli večer nebo ráno, neboť ráno by jí to vyhovovalo víc s ohledem na to, že bere antikoncepci.

Lékárnice odpověděla, že je to jedno, ale že kdyby přípravek vzala večer, tak by se jí lépe spalo.
I ve zdejší lékárně jsme požádali o reakci vedoucí, a opět jsme narazili na dovolenou. Kolegyně nám ale sdělila, že žádná klinická studie neprokázala, že třezalka snižuje účinek antikoncepce, a doplnila, že každá pacientka by měla být poučena od svého gynekologa.

Chyba. Lékárnice musí o třezalce vědět

Podle zástupce České lékárnické komory Ladislava Rumana lékárnice ovšem musí vědět, že třezalka účinek antikoncepce tlumí. "To by měly vědět i laborantky, které někdy léky prodávají," uvedl Ruman. Toho mrzí, že se některé lékárny zkomercializovaly a částečně rezignovaly na svou poradenskou funkci, díky které získávají licenci prodávat léky. "Chovají se tak, protože se chtějí uživit," míní Ruman, podle něhož by se měli lékárníci neustále vzdělávat. "A když si není lékárník jistý, může se podívat do počítače, existuje specializovaný program, v kterém naleznete kontraindikace léků," konstatoval Ruman.

Program využila jedna z lékárnic i při testu MF DNES. A to v lékárně ve Skrétově ulici, kam redaktorka vyrazila 22. června. Když požádala o ibuprofen pro babičku s připomínkou, že babička bere něco na ředění krve, tak se lékárnice okamžitě zeptala, zda se jedná o warfarin. Redaktorka to potvrdila, magistra následně nahlédla do počítače a konstatovala, že oba léky naráz není možné brát. Následně místo ibalginu nabídla paralen, nalgesin nebo valetol.
Ruman připustil, že na trhu je obrovské množství léků a pro lékárníky je proto obtížné všechny kombinace nosit v hlavě. Neznalost kontraindikace ibuprofenu s warfarinem však označil jako opravdu hrubou začátečnickou chybu.

Léky pro roční dítě

RedaktorkaMF DNES dopadla nejlépe, když šla koupit léky pro batole. "Chtěla bych pro roční dítě čípky panadol a paralen sirup." Lékárník by měl automaticky upozornit, že oba léky nemůžeme dávat dítěti najednou, protože by se znásobil účinek. Mladá lékárnice s krátkým mikádem v lékárně V Bezovce správně řekla, že se léky nemohou dávat najednou. Stejně odpověděla i lékárnice ve Skrétově ulici.

Jitka Šrámková, Jaroslava Šašková

---

FAKTA
Test lékáren


test odpověď
Skrétova
Paralen a Panadol pro roční dítě správná
třezalka neměli
Ibuprofen správná
Imodium a živoč. uhlí správná

Dr. Max Sukova
třezalka špatná

V Bezovce
Paralen správná
třezalka špatná
Ibuprofen správná
Imodium plus a živoč. uh. špatná

Tylova Europharm
Paralen správná
třezalka neměli
Ibuprofen špatná
Imodium správná

---

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené