Přeskočit na obsah

Lékárny mají dost vakcín na chřipku, lidé o ně zatím moc nestojí

Lékárny mají zásoby protichřipkových vakcín, lidé ale zatím o očkování moc nestojí. Říjen a listopad jsou přitom nejlepší dobou, aby se nechali očkovat. Běžných onemocnění dýchacích cest sice už přibývá, většina lidí ale je po létu stále fit a může podstoupit vakcinaci. Některým skupinám hradí vakcínu stát, pro ostatní vyjde na zhruba 140 korun.

"Chřipka se zatím nikde ve světě v této sezoně neobjevila, je nejlepší čas nechat se očkovat," řekla ČTK Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku. "Lékárny mají dostatečné zásoby vakcín," potvrdil ČTK prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Dodal, že kdyby v některé lékárně vydali celou zásobu, jsou schopni ji nejpozději do druhého dne doplnit.

Dětská lékařka Hana Cabrnochová ČTK řekla, že v její ordinaci se objevují první zájemci o očkování. V porovnání s ordinacemi pro dospělé jde podle ní spíše o ojedinělé případy. "Je to zřejmě tím, že riziko onemocnění je prakticky jen u kojenců, ale ti jsou doma s maminkou a kontakt s nákazou není tak častý," vysvětlila. Nejčastěji onemocní školáci, u nich ale má chřipka většinou lehčí průběh.

Do ordinace praktického lékaře pro dospělé Jana Jelínka už chodí více pacientů s respiračními infekcemi, zatím ne s chřipkou. ČTK řekl, že zájem o očkování proti chřipce u něj tradičně je a sám ho vyvolává, protože je lidem doporučuje. "Očkoval jsem už 300 lidí ve svém obvodě," upřesnil. Očkováním se proti chřipce chrání zhruba sedm procent obyvatel republiky, mezi Jelínkovými pacienty má očkování 15 až 20 procent, pravidelně se nechává očkovat i on.

"Velký zájem o očkování mají podnikatelé a lidé pracovně vytížení, kteří se bojí, že v okamžiku chřipky selže firma, když oni tam nedojdou," řekl Jelínek. Očkování doporučuje i těm, kdo jsou hodně mezi lidmi, jako jsou bankovní úředníci či učitelé. Radí je pacientům s chronickými nemocemi a oslabenou imunitou, stejně jako lidem nad 65 let, kterým je hradí pojišťovna. V Česku se očkuje proti chřipce zhruba třetina lidí starších 65 let, v Británii 70 procent.

Náklady spojené s léčbou chřipky a nachlazení si podle odborných odhadů ročně v Česku vyžádají asi 40 miliard korun, z toho 33 miliard připadá na ztráty ve výrobě. V chřipkové epidemii onemocní zhruba milion obyvatel. Chřipka způsobuje asi dvě procenta všech úmrtí, nejčastěji jsou to staří a chronicky nemocní lidé.

Z historie vyplývá, že odstup mezi jednotlivými pandemiemi činil od počátku 18. až do konce 19. století přibližně 50 až 60 let. V posledním století se tato doba zkrátila přibližně na 40 let. Podle těchto výpočtů se dá očekávat pandemie chřipky v letech 2008 až 2017.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…