Lékárny: poradí, ale často špatně
Na sedmdesát otázek o užívání léků jsme dostali OSM zcela chybných a 10 nepřesných odpovědí. Taková je bilance lékárníků v testu MF DNES.
Léky Klacid a Zocor kombinovat můžete. Přesně takto nám odpověděli v ústeckých lékárnách Pařížská a u Grandu na jednu z našich pěti otázek.
Farmaceut a farmakolog Josef Suchopár to vidí jinak: "Antibiotikum Klacid zvyšuje účinnost, ale i riziko nežádoucích účinků léku Zocor. Jejich současné užívání totiž může poškodit kosterní svalstvo. V ojedinělých případech by mohlo dojít dokonce i k život ohrožujícímu rozpadu svalů." To se projevuje svalovou slabostí, takže běžný pohyb je najednou náročný. A svaly také bolí jako po zátěži, i když jste v klidu. "Některé svaly mohou být poškozeny dokonce natolik, že se z nich vyplaví bílkovina myoglobin. Když se dostane krví až do ledvin, tak je 'ucpe' a způsobí jejich selhání. Pacienti také mívají červenou moč," vysvětluje Josef Suchopár.
"Dohromady by se to užívat nemělo, kontraindikace tu je. Nevím, kdo z našich lékárníků vám dal jinou odpověď. Máme tu i program, do kterého se může lékárník podívat, pokud si není jistý," reagoval na náš pozdější dotaz Karel Struha z lékárny Pařížská. "Antibiotikum Klacid se obvykle užívá týden. Je tedy otázka, do jaké míry bude interakce po týdnu významná. Doporučil bych konzultaci s lékařem."
V ostravské lékárně Centrum nám mladá lékárnice na stejný dotaz odpověděla velmi obecně: "S čím léky neužívat, je uvedeno v příbalových letácích." Naštěstí naše otázka neušla zkušenější kolegyni, která správně upozornila, že zocor a klacid se kombinovat nesmějí, a doporučila konzultaci s lékařem.
Redakční test, v němž jsme se ptali pokaždé na pět otázek ve čtrnácti lékárnách, ukázal, že na radu lékárníka o užívání léků se nelze spolehnout. Informace, které nám jako pacientům poskytli, byly neúplné, nepřesné, nebo dokonce mylné, až zdraví ohrožující.
S radami, které se bez problémů dozvíte z příbalového letáku, problémy obvykle neměli, zato často chybovali u odpovědí na otázky, které se z letáku nedozvíte. Z toho vyplývá doporučení: než se začnete samoléčit a užívat nový lék, poraďte se raději s lékařem a pro jistotu si pozorně pročtěte příbalový leták.
Ani volně prodejné léky nejsou bez rizika. Léčím se na depresi, ale nemohu si vzpomenout, jak se léky jmenují. Chtěl bych zklidňující bylinky na spaní, třeba Felisio tobolky. Taková byla naše další otázka na lékárníky. Tobolky totiž obsahují třezalku, která je naprosto nevhodná při užívání antidepresiv.
"Třezalka i antidepresiva působí prostřednictvím serotoninu v mozku. Současné užívání by mohlo vyvolat velmi nebezpečný serotoninový syndrom, který může být i smrtelný. Nejčastěji se projevuje vysokou horečkou i přes 41 °C, průjmem, pocením, bušením srdce a křečemi," upozorňuje Josef Suchopár.
V brněnské Eurolé kárně v Kozí ulici jsme se však dozvěděli, že třezalka je přírodní, takže ji můžeme s antidepresivy kombinovat.
Když jsme později do jmenované lékárny volali a chtěli vysvětlení ohledně užívání třezalky k antidepresivům, magistra Blanka Krmíčková odpověděla rezolutně: "Ne, kombinovat se v žádném případě nesmějí. Na seminářích nám říkali, že třezalka je velmi silně účinná." A proč jsme předtím dostali špatnou informaci? "Je rozdíl, kdo vám lék prodával - zda lékárník, nebo laborantka, která nemá tak odborné vzdělání," říká magistra, ale dodává, že veškeré interakce vidí každý při výdeji léků v programu, takže na ně může pacienta upozornit.
A co když vám lékárník špatnou radou ublíží na zdraví? "Lékárník je za informace o lécích odpovědný a v takovém případě ho můžete zažalovat," říká mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
Zdroj: Mladá Fronta DNES