Lékárny už si nebudou rovny
"To je diskriminace, která nás může zničit," zlobí se Hana Ringlová, majitelka lékárny Haná v Prostějově. Od prvního února ji totiž čeká velmi nerovný boj s konkurencí v nedaleké nemocniční lékárně.
Tam už za necelé dva týdny regulační třicetikorunové poplatky uhradí místo klientů krajský úřad. Lékárně Haná mimo nemocnici nikoli. Přitom nemocnici provozuje privátní zdravotnická společnost Agel. Právě té ovšem své zařízení pronajal kraj.
Třicet korun za recept zaplatí také pacienti, kteří si budou vyzvedávat léky v lékárně ve Fakultní nemocnici Olomouc. Ta sice není privátní, ale zřizuje ji ministerstvo zdravotnictví. "I když například nemocnici v Prostějově provozuje privátní subjekt, jde o krajskou nemocnici, takže se jí týká zrušení regulačních poplatků. O formě jejich úhrady budeme ještě jednat s managementem Agelu. V úvahu přichází možnost, že by lidé v nemocnici podepsali darovací smlouvu s krajem, na základě které by poplatek uhradil kraj," vysvětlil náměstek olomouckého hejtmana Michael Fischer.
Týká se to poplatků za vyšetření u lékaře i plateb v lékárnách. Poplatky ruší od prvního února v krajských nemocnicích všechny kraje s výjimkou Středočeského, kde lidé neplatí už od pátého ledna.
Podle názoru České lékárnické komory se jedná o nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování pravidel hospodářské soutěže. "Ve skutečnosti se nejedná o dary kraje pacientům, ale o jasné porušování zákona," sdělil prezident komory Stanislav Havlíček.
Podle mluvčího komory Aleše Krebse jde o diskriminaci drtivé většiny lékáren i pacientů. "Kraj je diskriminuje zrušením poplatků ve svých zařízeních, takže jsou v nerovném postavení vůči ,krajským' lékárnám, i když poskytované služby jsou totožné," řekl.
Majitelka lékárny Haná Hana Ringlová míní, že zrušení poplatků se nevyhne ani ona. "Pochybuji, že by sem pro léky vůbec někdo chodil, když o několik stovek metrů dál bude lékárna, kde nebudou muset platit zákonný poplatek," řekla Ringlová.
"Rozdíl bude jen v tom, že já to budu muset odepsat ze svého, ale ústavní lékárně to zaplatí daňoví poplatníci," podotkla. Podobně je to v Přerově a ve Šternberku, kde Olomoucký kraj rovněž pronajímá nemocnice společnosti Agel.
"Určitě to nevidíme rádi. Vždyť je to proti základním principům hospodářské soutěže. Je to zvýhodňování někoho na úkor jiných. Postihne to všechny lékárny ve městě, "mínímajitel přerovské lékárny U Štěstěny Jindřich Švarc.
"To, co předvádějí kraje, je neskutečné. Určitě to citelně postihne všechny lékárny ve městě, samozřejmě s výjimkou nemocniční," řekla i šéfka šternberské lékárny Hvězda Olga Doležalová.
Paradoxně se placení regulačních poplatků nevyhnou ani lidé v Šumperské nemocnici, kterou rovněž provozuje společnost Agel. Na rozdíl od nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku tu šumperskou totiž společnost taky vlastní.
"Nelze suplovat úhradu veškerých regulačních poplatků v České republice. S úhradou poplatků u privátních zařízení se zatím nepočítá. Na to je potřeba změnit zákon," uvedl náměstek olomouckého hejtmana Michael Fischer.
S úhradou poplatků tak nemohou počítat lidé ani v lékárnách a v nemocnicích v Jeseníku nebo Hranicích. "My jsme ze zákona povinni vybírat poplatky a taky je nadále vybírat budeme," sdělil ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.
Třicet korun za recept zaplatí také pacienti, kteří si budou vyzvedávat léky v lékárně ve Fakultní nemocnici Olomouc. Ta sice není privátní, ale zřizuje ji ministerstvo zdravotnictví. "Poplatky budeme vybírat. My postupujeme, jak stanovuje zákon. Jiná alternativa nepřichází v úvahu," řekl mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.
Zdroj: Mladá Fronta DNES