Přeskočit na obsah

Lékařská posudková služba se má po dvou letech znovu spojit

Lékařská posudková služba, kterou si před dvěma lety mezi sebe rozdělila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a úřady práce, se má opět sjednotit.

Zdravotní stav kvůli důchodům a sociálním dávkám by v příštím roce mohla znovu začít posuzovat jen ČSSZ. Počítá s tím novela zákona o provádění sociálního zabezpečení, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Lékařská posudková služba spadala pod ČSSZ do poloviny roku 2006. Poté ji rozdělil zákon o sociálních službách. Část lékařů se přesunula do úřadů práce, kde hodnotí zdravotní stav kvůli příspěvkům na péči a dalším dávkám. Část zůstala v ČSSZ a věnuje se posuzování kvůli důchodům, nemocenským či odškodnění za úrazy. Ministr práce Petr Nečas (ODS) rozdělení služby označil několikrát za hrubou chybu. ČTK již dříve řekl, že novela by měla přispět ke vzniku silné lékařské posudkové služby, která bude pracovat pro celou sociální oblast.

Proti novele brojili sociální demokraté. Šéf vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml uvedl, že novela omezuje právo na svobodný výběr lékaře, neboť posudkoví lékaři mají určovat, ve kterém zařízení bude pacient vyšetřen. Navíc prý ne vždy respektují stanoviska odborníků a mohou si vyžádat zdravotní dokumentaci pacienta. Tím se podle dalšího sociálního demokrata Miroslava Nenutila zvyšuje nebezpečí ztráty dokumentace a praktičtí lékaři se jejím zapůjčením vystavují sankci.

Nečas k této "sžíravé kritice" uvedl, že rivalita mezi lékaři je leckdy osobnostní problém. Posudkoví lékaři podle ministra nejsou oblíbenou profesí, třetina z nich jsou penzisté, bez nichž by se tato služba zhroutila. Zlepšení si Nečas slibuje od budoucího sjednocení služby s posudkovými komisemi. Prozatím ministr počítá s tím, že v novém systému si ponechá přes 140 stávajících kmenových lékařů i lékaře smluvní.

Před dvěma lety se původně mělo do úřadů práce přesunout přes 300 lékařů. Nakonec jich bylo jen 85. Ministr pak jejich počet zvýšil na 150. Posudky mělo vypracovávat i 1000 smluvních doktorů, podle Nečase jich ale přes 300 chybí. Úřady práce si na nedostatek lékařů stěžovaly. Nestíhaly žádosti o příspěvky na péči pro postižené a seniory vyřizovat. Lidé na rozhodnutí museli čekat měsíce. Správa si naopak změnu pochvalovala. Díky ní jí prý ubylo "nevyřízených nedodělků". Lékaři ČSSZ pak vypomáhali kolegům z úřadů práce.

Novela počítá také s tím, že by případné námitky lidí k výši důchodu nemusel řešit jen soud. Zabývat by se jím mělo zvláštní odvolací místo. Podle Nečase by tak soudních sporů ubylo. Případy by se navíc prý objasnily rychleji a navíc by se i ušetřilo za soudní řízení.



Náklady na přesun posudkových lékařů zpět z úřadů práce pod správu by mělo uhradit ministerstvo práce. Z rozpočtů úřadů do rozpočtů ČSSZ se mají přesunout i peníze na lékaře a referenty. Správa by měla modernizovat také informační síť. Stát by to mělo několik desítek milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…