Přeskočit na obsah

Lékařské špičky ve Zlíně

Baťova univerzita hostí mezinárodní setkání odborníků na rakovinu prsu. Na kongresu přednášejí lékařské špičky z USA nebo Švédska, ale také specialisté z chirurgie, radioterapie či mamografie.

Ca prsu patří u žen k nejčastějším typům karcinomu. Nemocných touto chorobou sice stále přibývá, ale především kvůli zlepšujícím se vyšetřovacím metodám daleko více roste počet úspěšně vyléčených. Díky zavedení pravidelných bezplatných mamografických vyšetření pro rizikovou věkovou skupinu žen mezi pětačtyřiceti až sedmdesáti lety odhalují lékaři nádory prsu v rané fázi. "Dříve jsme narazili na karcinom do velikosti jednoho centimetru pouze výjimečně. Dnes už se s těmito brzkými stadii choroby setkáváme běžně," uvedl primář chirurgie zlínské nemocnice Atlas Jiří Gatěk.

A právě v prvních fázích je úspěšnost léčby Ca prsu velmi vysoká. "V nejranějším stadiu je šance na vyléčení asi devadesát procent," upřesnil Gatěk. V pozdějších fázích klesá pravděpodobnost uzdravení o desítky procent.

Ženy nevyužívají bezplatné vyšetření na mamografu Nejranější stadium nemoci ale žena samovyšetřením hmatem vpodstatě nemůže odhalit. "A možnost podstoupit každé dva roky bezplatné mamografické vyšetření využívá pouze necelá třetina žen z cílové skupiny pětačtyřiceti až sedmdesáti let věku," podotkl primář. Protože podle něj pořád chybí problematice rakoviny prsu větší publicita jak u pacientek, tak lékařů, svolal Gatěk do Zlína setkání odborníků. To začalo včera a pokračuje ještě dnes. "Jsou tu dvě stovky českých i slovenských lékařů, kteří se zabývají karcinomem prsu," odhadl po zahájení workshopu Gatěk. Svým kolegům ve Zlíně přednášejí lékařské špičky z New Yorku, Bostonu, Houstonu a Stockholmu, odborníci z oblasti chirurgie, radioterapie či mamografie. "Jsou to skvělí lektoři a představitelé špičkových zařízení. A nediskutovali na přednáškách jen s posluchači, ale také mezi sebou, s ostatními lektory, takže je znát, že jsou to lidé, které jejich práce skutečně baví," řekl zlínský chirurg.

Jedním z přednášejících byl například chirurg a univerzitní profesor Hiram S. Cody z New Yorku. "Zdejší medicína je na vysoké úrovni, lékaři mají přehled," poznamenal na adresu svých středoevropských kolegů. Konference má podle organizátora Gaťka zviditelnit karcinom prsu a jeho léčbu a také obohatit zkušenosti českých a slovenských lékařů. "Nečekal jsem nějaká překvapení, pro člověka, který se v této oblasti denně pohybuje, jich asi mnoho nebude, ale je to velmi zajímavé," poznamenal po prvních dvou přednáškách jeden z přítomných, chirurg z Karlových Varů Tomáš Gajar.

Pozornost si zhoubné nádory prsu jistě zaslouží, protože ze všech nádorových onemocnění umírají nejčastěji právě pacientky s karcinomem prsu. "Z nádorových onemocnění je právě toto nejčastější příčinou smrti u žen," potvrdil primář Gatěk. To dokazují i poslední zdravotnické statistiky zabývající se výhradně nádory, které předkládají údaje z roku 2005. Tehdy byl u mužů z nádorových onemocnění nejčastější příčinou smrti karcinom plic či průdušek a druhou nejčastější karcinom tlustého střeva. U žen ale oba tyto typy nádorů předčil karcinom prsu. Vysoký počet úmrtí ale souvisí především s tím, že rakovina prsu patří k nejrozšířenějším. Například nově zjištěných případů zhoubného nádoru plic a průdušek u žen bylo v roce 2005 celkem 1722 a zemřelých na následky této nemoci během stejného roku 1370. Kdežto u nádoru prsu bylo nově zjištěných případů 5533 a zemřelých 1916.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…