Přeskočit na obsah

Leteckou záchranku z Ústí zajistí v lednu a únoru DSA

"Je to výborná zpráva pro všechny obyvatele Ústeckého kraje, že bude vrtulník létat z Ústí nad Labem, což je důležité pro doletové časy," řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). "Jsem rád i z toho důvodu, že posádky jsou sehrané, piloti to tady znají. Věřím, že se do konce února podaří konečně to výběrové řízení dokončit a že bude podepsaná stálá smlouva a služba bude zabezpečena," uvedl hejtman.

Původně měl službu v Ústeckém kraji zajišťovat od ledna stát policejními a armádními vrtulníky z Prahy a Plzně. Obavy z výpomoci z jiných krajů měli starostové z Ústeckého kraje, kteří se obrátili peticí na zastupitelstvo. Postup se nelíbil ani Středočeskému kraji.

Podle dodatku smlouvy s DSA, který byl dnes zveřejněn v registru smluv, nesmí částka, kterou ministerstvo firmě vyplatí, přesáhnout 3,69 milionu korun bez DPH. Odměna za držení pohotovosti by měla činit 25.400 korun bez DPH denně. Při vzletu a nasazení vrtulníku bude ministerstvo platit 15.950 korun bez DPH za hodinu. Tyto odměny zahrnují podle smlouvy pouze nezbytné náklady na úhradu provozu vrtulníku a personální náklady.

Podle místopředsedy představenstva DSA Daniela Tučka jde o stejný dodatek, na kterém se firma s ministerstvem dohodla už minulý týden. Nakonec ale nebyl před Vánoci podepsán. Ministerstvo tehdy tvrdilo, že musí prověřit, zda dodatek neohrožuje nynější tendr na provozovatele této základny.

DSA neuspěla v tendru na zajištění záchranné služby na ústecké základně v příštích čtyřech letech. Kvůli její stížnosti u antimonopolního úřadu nemohlo ministerstvo s vítěznou firmou ATE uzavřít smlouvu. Úřad posléze rozhodl, že nabídky firem znovu posoudí, a znovu vyhlásil jako vítěze ATE. Smlouva ale zatím nebyla podepsána, DSA se chce proti rozhodnutí opět bránit.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, jediným kritériem byla cena. U pěti už je smlouva podepsaná. Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, má létat z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

 

Tendr na leteckou záchranku letos zaměstnával vládu i ÚOHS

Praha 28. prosince (ČTK) - Události kolem hledání provozovatele letecké záchranné služby: 

6. února 2016 - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) oznámil, že ministerstvo vypíše tendr na provozování vrtulníků pro leteckou záchrannou službu na osmi stanovištích, kde ji zajišťují soukromí provozovatelé. Smlouvy z roku 2008 na zakázku za 3,1 miliardy korun mají vypršet ke konci letošního roku. Leteckou službu nyní zabezpečují na osmi základnách firmy Alfa-Helicopter a DSA a.s. Na území Prahy a Středočeského kraje zajišťuje službu policie, v krajích Plzeňském a Karlovarském armáda.

17. února 2016 - Vláda odložila rozhodnutí o tendru s tím, že na podnět ministra financí Andreje Babiše (ANO) bude zvažovat vedle vypsání výběrového řízení i provozování vrtulníků státem.

24. února 2016 - Vláda opět odložila přípravu tendru. Babiš kritizoval pozdní předložení návrhu ministrem Němečkem i výši zakázky. Němeček se vyjádřil, že by bylo optimální, aby provoz zajistil stát.

26. února 2016 - Šéf asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) řekl, že si hejtmani dokážou představit, že by leteckou záchrannou službu do budoucna zajišťovala armáda a policie, ale ne od začátku příštího roku. Vláda by podle nich v tom případě měla definovat přechodné období, během něhož vyřeší otázky spojené s praktickým provozem.

9. března 2016 - Vláda schválila tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. Ve čtyřech zbývajících bude službu zajišťovat armáda a policie. Hodnotu zakázky ministerstvo určilo na 1,2 miliardy korun.

30. března 2016 - Valná hromada společnosti Alfa-Helicopter poslala firmu do likvidace. Společnost, která v posledních osmi letech provozovala záchranku v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě a Olomouci, se tak nepřihlásí do chystaného tendru.

31. března 2016 - Společnost DSA oznámila, že se plánuje přihlásit do tendru a uvažuje o tom, že by ke svým čtyřem základnám usilovala také o Jihlavu a Olomouc. Místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček řekl, že přesunout některá stanoviště letecké záchranné služby od soukromých provozovatelů pod stát je podle něj nepochopitelné rozhodnutí.

2. května 2016 - Vláda schválila návrh ministerstva zdravotnictví, že maximální nepřekročitelná nabídková cena pro tendr bude činit téměř 1,639 miliardy korun s DPH. Tendr bude vyhlášen na tři roky plus jeden rok opce. Maximální cenu stanovil posudek ČVUT.

27. července 2016 - Vláda schválila devítičlennou komisi, která vybere provozovatele šesti základen na léta 2017 až 2020.

5. září 2016 - Ministerská komise rozhodla, že dvě základny bude provozovat DSA (Hradec Králové, Liberec), dvě slovenská Air Transport Europe (Olomouc, Ústí nad Labem) a dvě rakouská Helikopter Air Transport (Jihlava, Ostrava).

5. října 2016 - Firma DSA se odvolala proti výsledkům tendru. Ministerstvo zdravotnictví její námitky následně zamítlo, DSA se 27. října obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

10. listopadu 2016 - O situaci kolem záchranné služby jednala Sněmovna, poslanci požádali vládu o informaci o jejím zajištění.

18. listopadu 2016 - ÚOHS vydal předběžné opatření, podle kterého nesmí ministerstvo zdravotnictví zatím podepsat smlouvu na provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. Předběžné opatření naopak ÚOHS zamítl v případě jihlavského stanoviště. Důvodem, proč ÚOHS zakázal ministerstvu uzavřít smlouvu v Ústeckém kraji, byla nízká cena vítězné nabídky. Zakázku u ÚOHS napadla DSA.

21. listopadu 2016 - Podle ministerstva zdravotnictví cena vítězné nabídky byla adekvátní a je možné za ni službu provozovat.

30. listopadu 2016 - Němeček oznámil, že leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude přinejmenším v lednu zajišťovat policejní vrtulník.

5. prosince 2016 - Ministerstvo zdravotnictví vedené novým ministrem Miloslavem Ludvíkem zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru v Ústí nad Labem. Nabídky měla posoudit nová komise.

- Antimonopolní úřad začal zkoumat zakázku na provoz letecké záchranné služby v Olomouci. Zahájil nové správní řízení.

22. prosince 2016 - Vítězem tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se opět stala firma Air Transport Europe. Firma DSA se proti rozhodnutí zřejmě znovu odvolá. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že smlouva s ATE by mohla být podepsána zhruba v polovině února. Od ledna do podpisu smlouvy a převzetí základny zajistí službu v kraji buď policie a armáda prostřednictvím vrtulníků z Prahy a Plzně, nebo dosavadní provozovatel, firma DSA.

28. prosince 2016 - Firma DSA podepsala s ministerstvem dodatek smlouvy, bude tak zajišťovat leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji v lednu a únoru.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Kočka se čtyřmi ocasy

9. 6. 2023

Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…