Přeskočit na obsah

Levice smetla Julínkovy poplatky. Všechny, bez výjimky

Poslanci ČSSD a KSČM dosáhli po měsících snažení svého - zrušili regulační poplatky ve zdravotnictví.

Pro komunistický návrh hlasovalo 90 zákonodárců, 83 bylo proti.

Do Senátu ovšem míří hned dvě normy týkající se poplatků. Jen pár minut před zrušením totiž poslanci poplatky omezili. Zvedli totiž ruku pro návrh zákona, který vytvořil Moravskoslezský kraj vedený socialistou Jaroslavem Palasem.

Ten počítá s tím, že budou od placení osvobozeni mladiství do 19 let, všichni invalidní a starobní důchodci a lidé do 2,5násobku životního minima.

Návrh Moravskoslezského kraje měl sloužit jako kompromis pro ty poslance, kteří chtěli část poplatků zachovat. Šlo o jakousi "pojistku" pro případ, že by neprošlo úplné zrušení. K tomu ale nedošlo.

Ačkoliv poslanci odhlasovali zrušení poplatků, neznamená to, že se v ordinacích skutečně přestane platit. Rozhodující slovo bude mít již zmiňovaný Senát.

Ten návrh s největší pravděpodobností vrátí. Početní převahu tam totiž mají poslanci ODS a KDU-ČSL. "Kdyby se poplatky zrušily u důchodců, tak už se může teoreticky zrušit úplně všechno," poznamenala předsedkyně zdravotního výboru Senátu Alena Palečková. Podle ní tato věková kategorie čerpá nejvíce zdravotní péče a poměrně často nadužívá léky.

Pokud by důchodci byli osvobozeni od poplatků, veškerá tíže financování by podle ní padla na produktivní část populace. "To už bych považovala opravdu za nespravedlivé," uvedla senátorka s tím, že pak by poplatky neměly význam.

Ministryně varuje před zhoršením péče. Nesmysl, zní z ČSSD

K přehlasování Senátu budou socialisté s komunisty potřebovat nejméně 101 hlasů. Podpořit by je tak museli nejméně tři zákonodárci bývalé koalice. V tuto chvíli mají jistou podporu pouze poslankyň Demokratické strany zelených Věry Jakubkové a Olgy Zubové.

"Mohu prohlásit, že budeme mít 101 hlasů pro jeden, nebo druhý návrh," řekl po hlasování předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kdo jejich návrh podpoří, ovšem tají. "To nebudu komentovat," reagoval na dotaz.

Nadšená z verdiktu sněmovny není nová ministryně Dana Jurásková. Pokud podle ní návrh na zrušení skutečně projde, přijde české zdravotnictví až o deset miliard korun. "Už nejsem schopna garantovat kvalitu péče v té výši, jako je nyní. Nepochybně dojde k prodlužování čekacích dob na závažné operace, ale zejména se omezí přístup k supernákladné péči," avizovala předem.

aktuálně.cz, Eva Benešová

Zdroj: aktuálně.cz

Sdílejte článek

Doporučené