Přeskočit na obsah

Liberečtí zdravotníci: Neberte nám akciovku

Jsme spokojení s akciovou společností i s vedením, které máme. Tak proč nám to chcete vzít?

Tak by se dala charakterizovat nálada asi dvou stovek zaměstnanců Krajské nemocnice Liberec, kteří se sešli včera s libereckým sociálně demokratickým hejtmanem Stanislavem Eichlerem.

Atmosféru předznamenala hejtmanova prohlášení o tom, že z akciové společnosti, kterou nemocnice nyní je, bude převedena na neziskovou organizaci.

Dotkl se jich i výrok, že nemocnice jako akciová společnost vytváří zisk na úkor péče o pacienty. A hejtman vysvětloval.

"Šlo o to, že jestliže management nemocnice vytváří zisk a neinvestuje jej zpět, musí to jít na úkor pacientů," řekl Eichler.

"To ale není případ liberecké nemocnice, " uhladil možná ostří vzápětí. "Před tímto setkáním jsme s vaším ředitelem hovořili o tom, co všechno se za zisk pořizuje." Přítomní se netajili obavami z budoucnosti a toho, že by se měla nemocnice přeměnit na neziskovou organizaci.

"Naším záměrem bylo převést nemocnici na jiný druh společnosti, ale ne rozpočtové, jako byla dřív," ujistil přítomné Eichler. "Není to ale aktuální stav. Hledáme jinou vhodnou právní formu. U akciové společnosti hrozí rizika, například možnost vyvést veřejný majetek mimo nemocnici," zdůvodňoval Eichler.

"Management benešovské nemocnice odcházel a vyplatil si pět milionů odměny, protože to bylo v jeho pravomoci," dodal příklad. Jeho poznámka ale v sále vyvolala nespokojené zahučení. "Tady jsme ale v Liberci," ozvalo se.

"Čeho se bojíte, když o všem rozhoduje zastupitelstvo a kraj má v nemocnici většinu, kdo by ten majetek měl vyvést?" zněl další dotaz.

"Když kraj pouštěl nemocnici do akciovky, zavázal se, že žádné akcie nepustí mimo kraj, teď už má osmnáct procent město Liberec a my jsme měli oprávněné obavy, aby za další dva roky, tři, pět neskončily i jiné akcie mimo kraj a možná i mimo Liberec v soukromých rukou," odvětil hejtman.

"Je pojistka pro vás, pro nás a pro majetek, aby zůstal, kde je." Lidi ale moc nepřesvědčil. "Budete na změně trvat, pokud bude nemocnice vykazovat takové výsledky jaké má?

Měníte dozorčí radu, budete měnit i vedení?" ptal se za všechny primář AROa předseda Lékařského odborového svazu Nemocnice Liberec Dušan Morman.

"Jsme toho názoru, že současné vedení je pro nemocnici to nejlepší, co jsme zatím poznali. Nemocnice je vyvedena z dluhů, přitom jsme nebyli kráceni na mzdách, spíš naopak a celkově má nemocnice dobře nastartováno," dodal.

Je otázkou, jestli mluvil za všech dva tisíce zaměstnanců. Za přítomné ale určitě, protože otázku přivítali potleskem. "Pokud bude liberecká nemocnice fungovat a hospodařit tak, jako dosud, tak není jediný důvod měnit management," prohlásil Eichler.

"Tím nejcennějším, co nemocnice má, jsou lidé, to víme." "Tak proč chcete měnit něco, co funguje?" volali lidé. "Hledáme vhodnou formu, která se nedotkne platů lidí a motivace, zachová principy vedení, jako má akciová společnost," prohlásil Eichler

"Přeju vám hodně energie v hledání jiné lepší formy, než je akciová společnost," poznamenal další účastník diskuse.

"Budete akceptovat názor lidí, kteří v nemocnici pracují, že chceme, aby byla akciovou společností se současným vedením," zněl další dotaz, podpořený potleskem.

"Vedení měnit nebudeme, co se týká akciové společnosti, dokud nebudeme schopní nabídnout jinou lepší formu, která zachová výhody akciovky a přinese ještě více pojistek, zůstane nemocnice tak, jak je," už začal ztrácet trpělivost hejtman.

Výkřiky, nespokojenost a potlesk pro ředitele Mikrofon mu ale vzal zástupce druhého vlastníka nemocnice, liberecký primátor Jiří Kittner. "Musím se do toho vložit, i když mě nebudete mít rádi," poznamenal.

"Nikdo vám tady nevystaví bianco šek, že něco udělá. Rozhodnou zastupitelstva, s čím půjdeme na valnou hromadu." Ta by měla rozhodnout i o tom, kudy se nemocnice bude ubírat dál z hlediska investic.

"Máte nějakou vizi liberecké nemocnice do budoucna?" ptal se další člověk z pléna. "Možnosti jsou dvě," odpověděl Eichler. "Buď budeme rekonstruovat a opravovat za velké peníze areál s mnoha budovami v centru, a nebo někde seženeme dvě nebo tři miliardy korun a někde za městem postavíme nemocnici novou a moderní."

"Tak to už tady jednou bylo," ozvalo se ze sálu. Účastníci měli na mysli projekt Diagnosticko-traumatologického centra, které začal Syner stavět v polovině 90. let v Liberci na Kunratické a kde se utopilo sto milionů v jedné doslova černé díře, protože stát zavřel kohoutky.

Výkřiky, nespokojené poznámky i nesouhlasný šum se ozvaly ze sálu ještě mnohokrát a také potlesk. Ten poslední patřil řediteli nemocnice Luďkovi Nečesanému, který neseděl za předsednickým stolem, ale mezi "svými" zaměstnanci. Lidé podpořili svého šerifa. Hájili svoje. Jen o pacientech se nemluvilo.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…