Přeskočit na obsah

Libye by prý stála o stáže svých lékařů v ČR i o české doktory

Libyjští lékaři a zdravotní sestry by se v budoucnu mohli začít školit v nemocnicích v Česku. Severoafrická země by stála také o to, aby v ní působili čeští zdravotníci, až se situace po pádu režimu Muammara Kaddáfího a po volbách stabilizuje.

ČTK to řekl šéf kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička, který se v Tripolisu v úterý setkal s náměstkem libyjského ministra zdravotnictví.

"Česká republika, respektive bývalé Československo má v Libyi výborný zvuk ještě ze 70. a 80. let, kdy u nás mnoho libyjských lékařů studovalo nebo pracovalo," uvedl Růžička. Mezi ty, kteří v Československu pobývali, patří podle něj i náměstek libyjského ministra zdravotnictví. Ten byl tehdy v Jablonci nad Nisou.

Česká strana předala zástupcům libyjské administrativy seznam s možnostmi spolupráce ve zdravotnictví i s českými firmami, které vyrábějí zdravotnickou techniku, polohovací lůžka či další vybavení.

Podle Růžičky se při rozhovoru řešily "konkrétní prosby, přání a nabídky". Padlo i pozvání do ČR pro libyjské ministry zdravotnictví, zahraničí a hospodářství, kteří usednou v nové vládě.

Libye by stála o krátké i dlouhodobější stáže v Česku pro své lékaře a sestry. Zájem má ale i o české zdravotníky, kteří by působili přímo v tamních nemocnicích, a o spolupráci s českými firmami. O nich si libyjská strana vyžádala hned další informace.

Zahraniční doktoři a sestry působili v Libyi i za Kaddáfího režimu. V zemi pracovali třeba zubaři z Maďarska či sestry z Bulharska. Právě pět bulharských sester a jeden lékař skončili na léta v libyjském vězení kvůli obvinění z nakažení pacientů virem HIV, hrozil jim trest smrti.

Libyjský soud pak verdikt zmírnil na doživotí, takže mohli být vydáni do vlasti. Bulharský prezident jim hned dal milost.

Česká strana nabídla Libyi spolupráci ale nejen ve zdravotnictví. Zemi už dřív navštívili zástupci ministerstva dopravy a dopravních firem. "Máme zájem. Je to země náročná, ale perspektivní. Tradice určitá tu je, na které se dá stavět. Peníze Libye v podstatě má, není asi třeba váhat s jejich využitím na oboustranně prospěšné projekty," řekl po příletu z Libye náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška.

Podle něj není důvod, aby se v severoafrické zemi "neuplatnily velké investiční celky" jako nové rafinérie či cementárny.

Situace v Libyi je po loňském svržení režimu Muammara Kaddáfího zatím nestabilní. V sobotu se v zemi poprvé po čtyřech desetiletích konaly demokratické volby, z nichž by měl vzejít i nový kabinet. Podle průběžných výsledků zatím vítězí spíše liberálnější koalice Mahmúda Džibríla, který stál v čele vzbouřenecké vlády.

Představitelé ministerstev zdravotnictví a zahraničí navštívili Tripolis v úterý. Zpět s sebou přivezli pět Libyjců, kteří utrpěli v loňských bojích zranění a v Česku se budou díky humanitárnímu programu Medevac léčit.


ČTK              Kateřina Krausová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…