Přeskočit na obsah

Libye trvá na tom, že na odškodnění přispěly i ČR a SR

Česko, Slovensko, Katar a Bulharsko figurují podle libyjské vlády mezi státy, které přispěly do mezinárodního fondu na odškodnění rodin stovek libyjských dětí nakažených virem HIV, informovala v sobotu agentura Reuters. Odškodnění vedlo ke zrušení trestu smrti nad pěti bulharskými zdravotními sestrami a lékařem, kteří děti podle libyjských soudů úmyslně nakazili.
Česká diplomacie téhož dne nicméně informace o podílu Prahy na odškodění znovu popřela. "Na ničem takovém jsme se nepodíleli, ani s námi nikdo o ničem takovém nejednal," sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Podle generálního tajemníka libyjského Všeobecného lidového výboru Bagdádího Alího Mahmúdího ale mezi dárci ČR figuruje. "Děkuji Kataru za jeho roli v případě zdravotníků. Evropské země včetně Bulharska a České republiky přispěly do fondu pro nakažené děti," uvedl Mahmúdí, jehož post odpovídá premiérskému úřadu.
Jeho slova ale kontrastují nejen se sobotním prohlášením mluvčí českého ministerstva zahraniční, ale i středečními tvrzeními premiéra Mirka Topolánka. "My jsme nikdy nevyjednávali o finančním odškodnění za propuštění bulharských zdravotních sester... a o odpuštění dluhu už vůbec ne. To vylučuji," řekl. Podíl své země na odškodnění ve prospěch Libye popírá i slovenská diplomacie. Mahmúdí také dodal, že Francie v této souvislosti mimo jiné přislíbila, že vybaví inkriminovanou nemocnici v Benghází, kde Bulhaři pracovali, a vyškolí její personál.
Fond už poskytl milion dolarů rodinám každého z nakažených dětí. Tyto prostředky prý pocházejí z půjčky, která měla být splacena a jejíž výše dosahovala 460 milionů dolarů. Fond bude rovněž financovat další léčbu dětí a modernizaci libyjského systému zdravotní péče. Přispět do něj prý slíbilo 31 různých zdrojů, mezi nimi i sama Libye.
Zdravotníci, věznění už od roku 1999, svou vinu popírali a jejich verzi podpořila i svědectví zahraničních expertů. Přesto je libyjské soudy opakovaně odsoudily k smrti. Tresty jim ale libyjská Nejvyšší soudní rada před více než týdnem změnila na doživotní vězení poté, co postižené rodiny dostaly zmiňované odškodné. Na základě dohody mezi Libyí a EU, v jejímž rámci obě strany ujednaly také užší spolupráci a vztahy, byli zdravotníci v úterý převezeni do Bulharska, kde jim prezident Georgi Parvanov udělil milost.
Tento krok však odsoudily rodiny postižených dětí i libyjská vláda. Ministr zahraničí Abdar Rahmán Muhammad Šalgham potvrdil informace, že jeho země vyzvala ostatní členy Ligy arabských států (LAS), aby přehodnotili vztahy s Bulharskem. LAS se má žádostí Tripolisu zabývat na své dnešní pravidelné schůzce.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…