Lidé si budou platit lázně a podpůrné léky. Celkem se ve zdravotnictví ušetří 15 miliar
Zvýšení spoluúčasti přinese do zdravotnictví více soukromých peněz. Už od podzimu zaplatí pacient za pobyt v nemocnici 100 korun místo dosavadních 60. Údajně to má být únosné pro většinu pacientů. Výdaje nejchudších lidí v ČR se pohybují kolem sta korun za den.
Pacienti si připlatí za pobyt v nemocnici a za léky do 50 korun
Podle zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové to bude mít těžké sociální následky pro chronicky nemocné a lidi se zdravotním postižením, kteří jsou závislí na zdravotní péči. Řekla to serveru Aktuálně.cz.
Za pobyt v nemocnici zaplatí pacienti dohromady 1,15 miliardy korun ročně. Po zvýšení poplatku by to mělo být o 750 milionů korun více.
Lidé si také budou platit léky do 50 korun a doplňkové a podpůrné přípravky. To do zdravotnictví dostane další miliardu korun. Jedná se třeba o Paralen, Septonex, Biseptol, Protazin nebo Mykoseptin. Celkem je takových léků kolem 1300.
Podle Pavla Vepřka, poradce ministra Hegera, obsahují podpůrné přípravky a zmíněné léky jen malé množství účinné látky. Někdy jenom pomáhají tlumit bolest. Lékaři je prý často předepisují jenom proto, že se sluší lidem něco dát.
Standard by neměl změnit kvalitu péče
Spoluúčast pacientů se bude týkat i zavedení standardu a nadstandardu. Za péči by si pacienti měli připlácet od roku 2012. Zatím není jisté, kolik by to do rozpočtu zdravotnictví přineslo. Odhaduje se kolem čtyř až osmi miliard korun.
„Myslím, že v počátku 99,5 procenta poskytované péče zůstane tak, jak je. Budeme mít tendenci vyjmout některé výkony, které považujeme za nadstandardní. Bude se to týkat operací šedého zákalu, protéz, speciálních sáder nebo robotických operací," cituje server Aktuálně.cz ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).
Další změnou je placení za pobyt v lázních. Podle Hegera by se měl zpřísnit seznam pacientů, kteří mají na bezplatný pobyt v lázních nárok. Uvažuje se také o tom, že by si lidé platili ubytování a stravu. To by mělo ušetřit až 500 milionů korun, píše server Aktuálně.cz.
Spoluúčast by se měla zvýšit u dlouhodobé a rehabilitační péče. Jedná se o zavedení poplatku 200 korun za návštěvu specialisty nebo o zpoplatnění přepravy sanitkou.
V původním návrhu ministerstva zdravotnictví bylo také placení za amalgámové plomby. Po jednání K9 se to ovšem zamítlo. Tato změna měla přinést 2,5 miliardy korun ročně.
Parlamentní Listy
Zdroj: Parlamentní Listy