Lidé si ode dneška možná připlatí na léky
Lidé si ode dneška možná připlatí na léky. Začíná totiž platit léková vyhláška, která mění úhrady pojišťoven. Někteří distributoři však na to zatím nereagovali a ceny dosud nesnížili. Lékárny tak mají na skladě přípravky, jejichž cenu úhrady od pojišťoven nepokryjí. Zásoby těchto dražších léků jim mohou vydržet jeden až dva měsíce.
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová přitom slibovala, že na každou nemoc bude jeden lék bez doplatku. Její úřad tvrdí, že připravil vyhlášku k 1. červnu, tedy měsíc před nabytím účinnosti, takže se na změny mohli připravit výrobci i lékárníci.
Lidé si přechodně v některých lékárnách budou muset doplácet na přípravky na ischemickou chorobu srdeční, špatnou srážlivost krve, gynekologické záněty či vysokou hladinu tuku v krvi. Za přípravek proti osteoporóze Miacalcic zaplatí pacienti podle lékárníků dokonce třikrát více než dosud, přibližně 300 korun. Za lék na poruchy trávení Kreon, který byl původně bez doplatku, dají přes sto korun.
Zdroj: ČTK