Přeskočit na obsah

Lidem hrozila nákaza smrtící ptačí chřipkou

Smrtelná ptačí chřipka se ocitla v České republice a jen díky náhodě se jí nenakazili lidé.

Jak se sem vir dostal? Společnost Biotest v Konárovicích na Kolínsku testovala vakcínu rakouské farmaceutické firmy Baxter, která ji vyvíjí. Jenže vakcína navíc obsahovala i agresivní virus ptačí chřipky H5N1. Rakušané to zjistili týden po začátku testů. Ale to už bylo pozdě.

"Vakcínu v Biotestu testovali na fretkách od konce ledna. Výzkum byl povolen ministerstvem průmyslu a obchodu. Najednou začaly fretky hynout a výzkum byl ukončen 6. února," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Následně Státní veterinární správa odhalila, že zvířata byla nakažena smrtelným virem ptačí chřipky. "Všechny fretky jsme museli zlikvidovat a firmu zavřít," říká mluvčí veterinářů Josef Duben.

V nebezpečí se rázem ocitli všichni, kdo přišli s nakaženými fretkami do styku.

"Třináct lidí okamžitě dostalo lék Tamiflu a všichni prošli testy. Naštěstí se ukázalo, že nikdo nebyl nakažen. I když už mají inkubační dobu za sebou, přesto je nadále testujeme na výskyt možných protilátek v krvi," dodává Vít.

Podobný případ v Česku veterináři ani hygienici nepamatují. "Je to vážné varování, žádná legrace to nebyla," říká Duben.

Firma Baxter přiznává, že chyba se stala už v Rakousku a přes hranice posílala již "nakaženou zásilku".

"Stalo se to zřejmě při balení. Informovali jsme testující společnost," uvádí Richard Tischler z firmy Baxter. Potíž je v tom, že při podobných testech v České republice zákony chrání víc zvířata než lidi. "Pečlivě se staráme o etickou stránku testů na zvířatech, ale že jsou tu vážná rizika pro lidi, to nikdo neřeší," říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

"Na co čekáme? Na tragédii?" dodává.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…