Lidovci podle Čunka budou chtít, aby poplatky šly pojišťovnám
Vládní lidovci chtějí, aby poplatky vybírané ve zdravotnictví nezůstávaly lékařům či zdravotním zařízením, ale šly zdravotním pojišťovnám. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Tato změna má podle něj být součástí úpravy systému výběru poplatků, kterou jeho strana připravuje. Lidovci prý budou také chtít, aby občané platili jen za jeden recept a poplatek se snížil na 20 korun.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) však v pořadu Nedělní partie televize Prima jakékoli změny u poplatků odmítl. "Není důvod," míní ministr, podle něhož jsou nastaveny dobře. Snahy o jejich změny Julínek označil za "politický obchod", přičemž několikrát slovně zaútočil na KDU-ČSL a jejího šéfa za bránění jeho reformám.
Lidovecký záměr naopak podpořil zdravotnický expert ODS Boris Šťastný. "Šlo by o přehledné, efektivní a především spravedlivé opatření pro pacienty, pojišťovny i poskytovatele zdravotní péče," sdělil ČTK.
Čunek považuje současný stav ve zdravotnictví za nespravedlivý, když někteří odborníci mají "osm, pět nebo jednoho pacienta" a jiní lékaři jich mají desítky. Na dotaz, zda tedy lidovci budou požadovat, aby vybrané peníze na poplatcích šly do veřejného pojištění, šéf KDU-ČSL odpověděl: "Určitě, tohle bychom měli stanovit jednoznačně."
Další změnu, kterou jeho strana bude chtít prosadit, je prý platba pouze za jeden recept, a to 20 korun, nikoli 30 korun, jako je to v současnosti. O těchto úpravách podle Čunka bude koalice jednat v blízké době.
Od počátku roku se v Česku vybírá 30 korun za návštěvu lékaře a za každou položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Odhaduje se, že lékařská zařízení dosud na regulačních poplatcích vybrala zhruba čtyři miliardy korun. Tyto peníze využívají na platy zaměstnanců nebo nákup zdravotnické techniky. Zdravotní pojišťovny loni hospodařily se ziskem více než 26 miliard korun, opozice tvrdí, že letos stoupne až na 40 miliard.
Julínek tento týden vládě předložil čtyři reformní normy: zákon o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Jejich projednávání však bylo přerušeno kvůli výhradám menších koaličních stran. Všechny jejich námitky neodstranila ani sobotní schůzka zdravotnických expertů lidovců a zelených se zástupci ministerstva. Rozpory zůstaly u potratů pro cizinky, které se nelíbí KDU-ČSL, a u požadavku na přesnou definici standardní zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění. O těchto tématech budou nyní jednat předsedové vládních stran.
Čunek připustil, že sporný paragraf o standardech zdravotní péče se do příštího zasedání vlády vyřešit nepodaří. Kabinet se sejde ve středu a měl by pokračovat v diskuzi o Julínkových zákonech. Ministr dnes přístup koaličních partnerů, zejména lidovců, k jeho reformám tvrdě kritizoval. Spornou pasáž o stanovení standardů vykládají podle něj vadně a je jim prý jedno, zda zákon bude přijat.
"Obětují to na oltář pochybných politických bonusů, které chtějí dát svým členům, a chtějí tak vysvětlit svůj neúspěch ve volbách," ohradil se proti námitkách některých politiků menších vládních stran. Postoj lidovců dokonce označil za porušování koaliční smlouvy.
Navzdory kritice své osoby, které je vystaven zejména po prohraných krajských a senátních volbách, Julínek prý o odstoupení neuvažuje. A to ani v případě, že ve vládě neprojdou nyní předložené reformní zákony. "Nechce se mi odstupovat, dokud nebudu vědět, že alespoň něco z toho neprosadím," prohlásil ministr.
Zdroj: ČTK