Loni jsme spolykali méně léků
Donedávna jsme byli přeborníky v polykání pilulek. Snědli jsme jich, spolu s Francií, nejvíc z celé Evropské unie. Loni se však díky poplatkům situace změnila a čeští pacienti spotřebovali méně balení léků.
Vyplývá to ze statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Konkrétně jsme loni spolykali 317 milionů balení léků, což je ve srovnání s rokem 2007 pokles o více než sedm procent. Zároveň však tyto léky stály o osm procent víc.
Neznamená to však, že by lidé v Česku nechodili kvůli poplatkům pro své léky a raději trpěli bolestí nebo se neléčili. "Čísla totiž zároveň ukazují, že se spotřebovaly léky za mnohem více peněz," říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.
To dokazuje, že se pacienti léčí mnohem modernějšími a dražšími přípravky.
Bereme lepší léky
"Konkrétně je to vidět u léčby nádorů nebo v případě léků na léčbu bolesti - opiátů. Jasně se tady projevil pozitivní efekt poplatků," dodává Beneš. Naráží tím na fakt, že lékaři se tak trochu báli opiáty předepisovat.
Jednak proto, že jsou drahé, a jednak kvůli tomu, aby si na ně pacienti nezvykli, protože jde o návykové látky. Jenže tyto léky například lidem trpícím rakovinou pomáhají lépe snášet bolest.
Právě na léčbu této nemoci je díky poplatkům ve zdravotnickém systému více peněz a ve specializovaných centrech se léčí více lidí moderními a dražšími léky.
Jak moc souvisí politická rozhodnutí, jako byly poplatky, s léčbou, je také vidět na další statistice ústavu: v roce 2006 nastal velký propad ve spotřebě léků, a to zejména těch nejdražších - na rakovinu a opiátů.
Stalo se to, že lékaři přestali léky předepisovat a nemocnice oddalovaly léčbu pacientů, protože tehdejší ministr David Rath pod hrozbou finančních sankcí nařídil tvrdé šetření.
Zdroj: Mladá Fronta DNES