Přeskočit na obsah

MAFS proti připravované lékové vyhlášce

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) se dnes ohradila proti způsobu přípravy a obsahu nové lékové vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Proces přípravy je podle ní netransparentní, když se ho nemohou účastnit také zástupci farmaceutických firem. Asociace to považuje za neslučitelné s evropskou legislativou.

MAFS v prohlášení, které má ČTK k dispozici, uvádí, že léková vyhláška vzniká jako jednostranné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Evropská legislativa naopak požaduje, aby se o stanovení cen a úhradě léků rozhodovalo ve správním řízení, jehož přímými účastníky jsou také výrobci léků. Ti ministerstvu předkládají žádosti o zařazení svých výrobků do vyhlášky. MAFS tvrdí, že tito žadatelé v Česku nemají žádná procesní práva a proti rozhodnutí ministerstva se nemohou odvolat.

MAFS již koncem května předložila ministerstvu memorandum, v němž vyzvala k pozastavení přípravy vyhlášky a ustavení pracovní skupiny, která by zapracovala takzvanou transparenční směrnici EU do celého procesu. To ale vyloučila mluvčí ministerstva Jana Kocová. Podle odboru kompatibility úřadu vládu je vyhláška plně v souladu s transparenční směrnicí EU, řekla dnes mluvčí.

MAFS dále zdůraznila, že z kategorizační komise ministerstva zdravotnictví, kterou ministryně Milada Emmerová loni na podzim rozpustila a letos v březnu ji znovu svolala, se do prací na vyhlášce odmítla zapojit část jejích členů. Podle Kocové však ministerstvo připravovalo vyhlášku od ledna, a to podle zveřejněných pravidel. Uvedla, že se na přípravě podílely zejména zdravotní pojišťovny a odborné lékařské společnosti. MAFS kritizuje i samotný kategorizační systém, podle něhož je vždy jeden lék ze 300 lékových skupin plně hrazen pojišťovnou. Podle MAFS však jde o nejlevnější generickou kopii léku. V dané skupině přitom existují modernější přípravky. Lidé si tak na modernější léčbu musí připlácet. "Často se stane, že na modernější léčbu finančně nedosáhnou," uvedl výkonný ředitel MAFS Pavol Mazan. Asociace tvrdí, že ceny těchto generických přípravků, kopií původních léků, nezahrnují náklady na jejich vývoj a někdy zaostávají o více než 20 let za novými originálními léky. "Vyhláška rozhodně nenarušuje dostupnost nových přípravků," popřela tvrzení asociace Kocová.

Léková vyhláška by měla začít platit od 1. července na dobu půl roku. Ministerstvo v ní určuje, které léky budou hrazeny pojišťovnami a kolik na ně budou doplácet pacienti. MAFS sdružuje velké zahraniční farmaceutické firmy, které působí v České republice. Asociace sídlí v Praze a má 34 členů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…