Maligní tumor zkoušejí ve Zlíně léčit hypertermií
Novou cestu v léčbě nádorových onemocnění zkoumají vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s kolegy z ruského Petrohradu. Společně hledají způsob, jak zhoubný nádor odstranit pomocí hypertermie, tedy zahřátím postižené tkáně na teplotu 42 až 45 stupňů Celsia, přitom však co nejméně poškodit zdravou tkáň v okolí nádoru. Hypertermie je jedna z moderních metod léčby nádorových onemocnění. Zdánlivě jednoduché řešení má však celou řadu úskalí. Tím nejzásadnějším je zahřívání zdravé tkáně v okolí zhoubného novotvaru.
Nápad zlínských a ruských vědců počítá se zavedením nanočásticových kompozitů, jež v elektromagnetickém poli zahřívají nádor zevnitř. K tomuto účelu slouží speciální kompozity, které tvoří magnetické částice obalené elektricky vodivým polymerem. Tato kombinace je schopná vyvíjet tepelnou energii tak, aby byla zasažena jen nemocná tkáň. "Naším cílem je vyvinout účinnější ferromagnetické nanokompozity než dosud používané plnivo, které by umožnily regulovat zahřívání nádoru na teplotu v kratším čase a v širokém spektru elektromagnetického vlnění," řekl člen české části týmu Petr Sáha.
Nyní je výzkum před začátkem testování na tkáňových kulturách. Kompozity lze přivést do nádoru krevním řečištěm, současně vědci zkoumají možnosti embolizačních gelů, které by uzavřely přívod krve do nádoru. Tím by se úspěšnost léčby ještě zvýšila.
Zdroj: Lidové noviny