Milan Kubek: "Za tohle se z lékařské komory nevylučuje"
Prezident lékařské komory Milan Kubek přirovnává úplatky farmaceutických firem lékařům k "regálnému", které musí platit třeba výrobci mléka nebo salámu supermarketům. "Je to stejné, jako když jakýkoli obchodník bere provizi za to, že odebere zboží té a té firmy," říká v rozhovoru pro HN Kubek.
HN: V reportáži České televize popisuje kožní lékařka, že bere od firmy 250 korun za každého pacienta, kterému předepíše na čtvrt roku lék proti plísním na nohou. Je to korupce?
Vnímám to jako degradaci lékařského stavu. Paní doktorka se kvůli pár stovkám nechová jako doktorka, ale jako hokynář. Je otázka, nakolik je její jednání protiprávní a nakolik není. Mně se takové jednání nelíbí. I když vím, že prokazovat porušování našeho etického kodexu je v takovýchto případech obtížné.
HN: Ale na tom videu je to přece úplně evidentní. Lékařka říká, že chce za předepsání léku peníze.
Je to stejné, jako když jakýkoli obchodník bere provizi za to, že odebere zboží té a té firmy.
HN: Vážně je to podle vás stejné? Tady jde přece o veřejné peníze ze zdravotního pojištění. Navíc když je někdo motivován penězi psát léky, které pacient třeba ani nepotřebuje, tak to přece není to samé jako regálné v supemarketu...
To nemůžete takhle na základě reportáže říct. Vy musíte prozkoumat zdravotní dokumentaci pacienta, jestli ty léky potřeboval nebo ne.
HN: Takže je to stejné, jako když obchodník platí supermarketu za to, aby bral jeho salám?
Třeba. Pro nás je důležité to, že předepisováním léků nesmí být pacient poškozen. Pacient ten lék musí dostat jen v případě, že ten lék potřebuje. A pokud je několik léků na stejnou chorobu, které mají stejné nebo podobné účinky, tak je čistě na lékaři, který z těch léků zvolí.
HN: Jak teď kožní lékařku z Brna potrestáte?
Asi na ni podám stížnost já osobně. Pokud by se prokázalo, že ty léky předepisovala pacientům, kteří ty léky nepotřebovali, a tím je potenciálně poškozovala, tak je to velmi závažné. Pokud to neprokážeme, tak to zřejmě skončí důtkou za neetické chování a pokutou, jejíž horní hranice je 30 tisíc korun. Ale nějaký závažnější trest, jako je třeba vyloučení z komory, bychom neobhájili.
HN, Petr Vašek
Zdroj: HN