Přeskočit na obsah

Milióny proti rakovině

Stát uvolní mimořádné množství peněz na léčení rakoviny. Nejvíc, na dvě stě milionů, míří do Plzně. Získá je zdejší fakultní nemocnice.
Stát na léčbu rakoviny celkem vynaloží dvě a půl miliardy korun, které pochází z evropských fondů a ze státního rozpočtu. Ministerstvo zdravotnictví vybralo 24 projektů pro 11 traumacenter a 13 onkocenter. Do Plzně poputuje téměř dvakrát více peněz než do ostatních regionů. Zhruba 97 milionů korun by sem mělo přitéct na onkologickou léčbu a téměř 93 milionů na vybavení dostane traumatologické centrum.
"Koupíme modernější rentgenologickou techniku, nové laparoskopy na chirurgická oddělení," uvedla ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová. Tvrdí, že dojde ke zkvalitnění péče, zkrátí se i čekací doby na prohlídky i léčení.
"Peníze dostanou nemocnice ještě letos," tvrdí náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.
Stát přispívá i z toho důvodu, že pět z osmnácti onkocenter nedávno zrušil a pacienti se budou koncentrovat do zbylých zařízení. Plzeňské fakultní nemocnice se tyto změny netýkají, zdejší onkologické centrum je však mimořádné tím, že je spádové pro celé území západních Čech.
Fakultní nemocnice už loni začala budovat nejmodernější onkologické centrum v zemi, kde se začne léčit příští rok v létě. Ředitelka Kunová připomněla, že současná mimořádná dotace se nerozplyne v nákladech na nový pavilon a jeho vybavení. Potřebnou miliardu zajistila nemocnice z jiných zdrojů. Šest set milionů korun má ze státní kasy a kolem 300 milionů na přístrojové vybavení půjde z rozpočtu nemocnice, část shání také prostřednictvím sbírky mezi občany a benefičními akcemi.

Největší riziko v zemi

V Plzeňském kraji je největší výskyt nádorových onemocnění v zemi. Například rakovinou ledvin jsou podle statistik teoreticky nejvíce ohroženi muži z Plzeňského kraje.
"Ve výskytu rakoviny ledvin patří Česku celosvětový primát a v rámci republiky je největší koncentrace tohoto typu nádoru u mužů právě v našem regionu," řekl přednosta urologické kliniky FN Milan Hora. "Nevíme, proč to je, ale je to tak," poznamenal. Vypočítal, že podle statistik například jen v Plzni onemocní rakovinou ledvin ročně 25 až 30 mužů. "My pečujeme o pacienty z celého Plzeňského kraje, takže ročně odoperujeme 150 až 160 pacientů s nádory ledvin. V celé ČR je to asi 2 300 pacientů," uvedl přednosta.
Ve výskytu rakoviny u českých mužů podle zatím nejaktuálnějších údajů z roku 2005 vede rakovina prostaty, která představuje 17 procent všech rakovin u mužů. Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen. Ročně onemocní přibližně 6 000 žen a 2 000 z nich zemře.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…